עזרה - חיפוש - משתמשים - לוח שנה
גרסה מלאה: המדריך לקידוד - עפ"י TecNight
אנימה ישראל - ANiMe-iL > עבודה עברית - Fan Made > פאנסאב / כתוביות בעברית > פאנסאב - תמיכה ועזרה
TecNight
בעקבות סקר שנערך בפורום אחר, הכנתי מדריך לקידוד.
אני מקווה שהמדריך הזה טוב.

-לחצו כאן לכניסה למדריך-

מקווה שאהבתם את המדריך! אם יש משהו לא ברור / משהו ששכחתי / הערות / תגובות, תגיבו ישר.

שלכם, מתן smile.gif
Painkiller
הו נייס. נראה כמו מדריך מפורט ומושקע. כל הכבוד!
TecNight
ציטוט(Painkiller @ 25.08.2014, 13:35) *

תודה רבה smile.gif
SirSwagALot
ציטוט(TecNight @ 25.08.2014, 11:56) *

תודה רבה smile.gif

on the one hand, I feel nice coz' of the credit in the end smile.gif

On the other hand... Your usage of assumefps makes m want to slaughter you smile.gif.

Overall, I think it's a good effort... I kinda wanna completly tear into it, and be an asshole - BUT, honestly? It's a good start, it's easy to understand and use, and it might get people more interested, so...

props and shit wink.gif.
TecNight
ציטוט(SirSwagALot @ 25.08.2014, 16:43) *
ציטוט(TecNight @ 25.08.2014, 11:56) *

תודה רבה smile.gif

on the one hand, I feel nice coz' of the credit in the end smile.gif

On the other hand... Your usage of assumefps makes m want to slaughter you smile.gif.

Overall, I think it's a good effort... I kinda wanna completly tear into it, and be an asshole - BUT, honestly? It's a good start, it's easy to understand and use, and it might get people more interested, so...

props and shit wink.gif.

ok Sir, i thought that is the meaning of AssumeFPS was right.
this guide is not for people like you, you already know the truth Encode Guide and it's only for easy beginers that don't know that the Encode is not only for
paste subtitles.
thanks alot and sorry for my bad english...

Edit: from another side the usage of AssumeFPS in the MeGui is same as i wrote in the guide.
SirSwagALot
You can totally use it in that way, and in some instances it will produce a result which is less than mind-numbing.

However, there's no real need to use assumefps. In my short encoding career(lets be honest, I encoded claymore, half of trigun, rec, and that's about it I think? Oh, hellsing, and some other shit) - anyway, in my short encoding career, I never used it.

If your video is supposed to be 23.976 - and it is NOT - then you fucked up, and assumefps MIGHT over it, but at a high price.

If you get a video with a variable framerate, you need to deal with it. If you get a video of 29.970fps, you need to deal with it. If you get a video which is legitimately VBR - and not coz of stupid cappers, then you deal with that too! Never using assumefps though...

anywayyyyyy smile.gif. just my 2 cents yo - don't feel bad wink.gif.
TecNight
ציטוט(SirSwagALot @ 25.08.2014, 18:32) *
You can totally use it in that way, and in some instances it will produce a result which is less than mind-numbing.

However, there's no real need to use assumefps. In my short encoding career(lets be honest, I encoded claymore, half of trigun, rec, and that's about it I think? Oh, hellsing, and some other shit) - anyway, in my short encoding career, I never used it.

If your video is supposed to be 23.976 - and it is NOT - then you fucked up, and assumefps MIGHT over it, but at a high price.

If you get a video with a variable framerate, you need to deal with it. If you get a video of 29.970fps, you need to deal with it. If you get a video which is legitimately VBR - and not coz of stupid cappers, then you deal with that too! Never using assumefps though...

anywayyyyyy smile.gif. just my 2 cents yo - don't feel bad wink.gif.

יותר נוח לי לכתוב בעברית (זה בסדר מבחינתך?), עכשיו אני חושב שאני מבין למה ה- AssumeFPS נועד,
תודה לך על התגובות שלך, זה מאוד עזר לי! אז באמת תודה!
בכל מקרה אני מעדיף להשתמש בזה רק בגלל ששאר הקבצים שאני מדביק על הוידאו מודבקים ב- 23.976 FPS אז רק כדי לוודא את זה אני מעדיף להכניס את הקוד הזה...
כלומר שאם למשל הפריימים יהיו שונים זה מזה אז זה ייצא די דפוק ואם הפקודה לא נחוצה אז הסקריפטר האוטומטי של MeGui היה מוריד אותה מלכתחילה (לא שאני משתמש בדבר הזה, לא מאמין בזה).
בכל מקרה, תודה רבה לך! עכשיו אני יודע שאפשר להשתמש בקוד הזה לא רק על מנת לוודא את הדברים שאני מודע אליהם כבר, אלא גם לשנות לוידאו מסויים את ה-FPS על ידי שימוש בפקודה הזאת, במידה וה-FPS לא תואם.
SirSwagALot
Meow... Well... Fine... Whatever...

Fuck.

It's hard to be an asshole to peopel who are that nice >.<

You disgust me wink.gif smile.gif smile.gif.

hhhhhhh.
זאת גרסה "קלה" של התוכן הראשי שלנו. כדי לצפות בגרסה המלאה עם מידע נוסף, מבנה ותמונות בבקשה לחץ כאן.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.