עזרה - חיפוש - משתמשים - לוח שנה
גרסה מלאה: מדריך החומרים כלים ומושגים נפוצים בקוספליי המחודש!
אנימה ישראל - ANiMe-iL > עבודה עברית - Fan Made > קוספליי (Costume Roleplay)
Doctor Shinobi
מדריך החומרים כלים ומושגים נפוצים בקוספליי המחודש!

אז ככה : נושא החומרים הקודם מעפן. כתבתי שם כמה דברים לא הכי נכונים,יש שם כמה דברים(בעיקר בדים) שאף אחד לא משתמש בהם בקוספליי,ואין מספיק הודעות שמורות ככה שאני לא יכול להרחיב את הנושא ההוא כי די הגעתי למספר התווים המקסימאלי בכל הודעה. ולכן,זאת הזדמנות טובה לכתוב את נושא החומרים הזה מחדש,ולהרחיב עם עוד דברים,וגם להוסיף מילון מושגים נפוצים. אם אתם חושבים שחסר פה איזה משהו שצריך להיות פה\שאני טועה בקשר למשהו שכתבתי,אתם מוזמנים להעיר לי.

מושגים
Heat forming\Thermoforming - תהליך של לקיחת משטח שעשוי מחומר מסויים,חימום של אותו החומר עד שהוא מקבל גמישות כמו של בד,וכיסוי החומר בזמן שהוא חם על תבנית בשביל שאותו החומר יקבל את הצורה של השבלונה כשהוא מתקרר. יש שתי שיטות לThermoforming שאני מכיר :
  • Vacuum forming - שימוש בשולחן וואקום בשביל למשוך את ההמשטח לתוך התבנית. הסבר על שולחן וואקום בהמשך
  • Preassure forming - אם בVacuum forming אנחנו מושכים את המשטח לתוך התבנית,אז בשיטה הזאת אנחנו מפעילים לחץ על המשטח לתוך התבנית. פתרון זול למי שלא יכול לקנות\לבנות שולחן וואקום.

צבע פריימר(Primer) - במקרים מסויימים לפני שצובעים,מומלץ למרוח שכבת בסיס עם חומר שמתפקד בתור פריימר. התפקיד של הפריימר הוא להכין את החומר לצביעה. הוא מאפשר לצבע להדבק בצורה טובה יותר לחומר ויכול ליצור שכבה ראשונית חלקה יותר מאשר צביעה בלי שימוש בפריימר. פריימר זה לא שם של מוצר,אלה סוג של צבע

גזרה(Pattern) - את זה אני מדגיש באדום כי זה אולי אחד המושגים הכי חשובים בקוספליי. גזרה זה סרטוט דו מימדי שאנחנו משתמשים בו בשביל ליצור דברים בצורות שונות. כל הבגדים שתופרים מבוססים על גזרה כזאת או אחרת שמסרטטים על הבד וגוזרים(ואז אחרי זה תופרים). הגזרה היא בעצם הדבר שקובע מה תיהיה הצורה של הבגד\משהו שאנחנו מכינים אחרי שמקפלים את הגזרה. בדרך כלל מעתיקים את הגזרה על הבד או על לוח שעשוי מחומר מסויים ששטוח בזמן שמסרטטים את הגזרה. זה אחד המושגים הכי בסיסיים ביצירה ומאוד חשוב לדעת אותו.
ספוילר:

מאט וגלוס(Matte\Gloss) - בהסבר די קצר ופשוט : מאט וגלוס אלה שתי תכונות של צבע שהפוכות אחת לשניה. גלוס אומר שהצבע מחזיר אור והשתקפות,בזמן שמאט אומר שהצבע שטוח ולא מנצנץ או מחזיר השתקפות. הנה תמונות של iphone כשהצבע של הימיני זה שחור גלוס,והשמאלי זה שחור מאט
ספוילר:

כללי
סול(Craft Foam)
חומר ספוגי דק,שמגיע לרוב בגלילים. הוא קל,גמיש וכשמחמים אותו ניתן לעטוף אותו בצורה מסויימת והוא ישאר ככה ולא יחזור לצורתו המקורית אחרי שהוא יתקרר. ניתן לחמם אותו כמה פעמים שרוצים,אבל צריך להיזהר לא להגיע איתו למעלות גבוהות מדי אחרי הוא מתחיל להיהרס. סול זה חומר נפוץ בבניית שריונות,וניתן לשלב אותו עם מפל(הסבר בהמשך) בשביל ליצור שריונות עם חוזק בסיסי ושכבה חלקה.
בגלל שסול זה חומר ספוגי,לא מומלץ לצבוע עליו ישירות. מומלץ קודם למרוח עליו פרימר\ג'סו(הסבר על ג'סו בהמשך) שישמשו שכבת בסיס חלקה ואז לצבוע,או לחלופין ניתן לצפות אותו בחומר אחר כמו מפל או בד ספאנדקס\ויניל לשכבה החיצונית.
ניתן לקנות אותו בכל חנות יצירה,ומחיר סביר לסול אמור להיות בסביבות ה5 שקל למטר.
ספוילר:

מפל(Styrene?)
חומר פלסטי ממש דק(יותר מסול). הוא טיפה פחות גמיש מסול,אבל הוא חלק ומעולה לצביעה. מפל זה טרמופלסטיק,ככה שניתן להשתמש בו לthermoforming. הקוספליירית שכתבה את האתר הזה משתמשת הרבה במפל בשילוב עם סול לשריונות שלה. ניתן להשיג גם ברוב חנויות היצירה
ספוילר:

קרטון(Cardboard)
כולנו מכירים קרטון. זה שתי שכבות לפחות של נייר שמחוברות בצורה די חזקה בשביל נייר. קרטונים לא הכי גמישים שיש,אבל הם מספיק גמישים וחזקים בשביל ליצור צורות שיהיו בסיס. את הקסדת אנג'מון שלי אני הרכבתי כשהבסיס היה עשוי מקרטון. קרטון אגב לא קונים,אלה מוצאים. בכל עיר יש את הנקודות הקבועות האלה שתמיד זורקים שם קרטון(מאחורי סופרים לדוגמה). זה די פשוט לצאת לעיר ולקחת קרטון שזרקו ^^
ספוילר:

צינורות ולוחות פי וי סי(PVC foam & PVC pipe) - פי וי סי זה חומר פלסטיק קשה שממנו עשויים הצינורות של הכיור. הוא קל ודי חזק,והוא טרמופלסטי. הוא לא גמיש בכלל בטמפרטורת החדר,אבל כשמחממים אותו ניתן לכופף ולשנות לו טיפה את הצורה(בקשר לthermoforming,אני לא 100% בטוח שזה אפשרי על PVC עם תנור ביתי). אני יודע על 2 צורות שבהן אפשר למצוא PVC
  • צינור PVC - מעולה בתור בסיס להחזיק ביצירת נשקים,או בשביל להרכיב שלד לכנפיים
  • לוח PVC מוקצף - לוח שטוח. כמו כל משטח,ניתן לסרטט עליו גזרות(אבל יהיה קשה לגזור בלי כלי חשמלי בגלל החוזק של הPVC)

ספוילר:

חוט תיל - חוט מתכת גמיש. הוא לא חזק יותר מדי,אבל יש לו חוזק בסיסי וניתן למצוא הרבה שימושים לחות תיל. לדוגמה,ליצור שלד לאיזו צורה שתצופה במשהו או להעמיד בד. אני זוכר שניב הפדופיל השתמש בחוט תיל או משהו שנראה כמו חוט תיל לקוספליי ארקונה שלו :
ספוילר:

נוצות(Feathers) - כולם מכירים נוצרות D: הן עשויות מאותן נשמות גנובות של ציפורים\תרנגולות וכו... הן באות בכל מני גדלים(הגדולות בדרך כלל מתרנגולי הודו). שימוש מאוד נפוץ לנוצות זה כנפיים. אחרי שבונים את השלד של הכנפיים ומכסים אותו בבד,אפשר(אפשר? חובה XD) להדביק נוצות על הבד. חוץ מזה אני בטוח שאפשר למצוא לזה כל מני שימושים אחרים(תיהיו יצירתיים!). למרות שניתן למצוא נוצות ברוב חנויות היצירה בארץ,בדרך כלל לא משתלם לקנות אותן שם + יש מבחר מאוד מוגבל ובדרך כלל לא מתאים של נוצות,ככה שזה משהו שהכי טוב כנראה יהיה להזמין באינטרנט.
ספוילר:

פימו(Fimo) - פימו זה חימר שניתן לעצב עם האצבעות לצורות שרוצים,וניתן להקשות אותו על ידי חימומו ל130 מעלות צלזיוס בתנור. ניתן להשיג אותו בחבילות קטנות בכל חנות יצירה
ספוילר:

קאפה - ציטוט של תאיר :
קאפה זה מעין קרטון שעשוי משכבת ספוג דחוס/קצף מוצק (אני לא באמת סגורה על מה מהם זה, אבל זה בעיקרון סיים שיט) שלכודה בין שני שכבות דקות של דף-קשיח. זה חומר נורא קל, הוא בא בעוביים שונים, זול יחסית, מגיע בחלקים ממש גדולים והוא מאוד יציב וקשיח. נוח להכין איתו נשקים, אפשר לחתוך אותו ולהכין ממנו צורות שונות. בקיצור, דבר שימושי.
ספוילר:

Wonderflex - ציטוט של שני :
"זה מין פלסטיק דק, כשכשמחממים אותו נהיה כמו בד ואז אפשר לעצב אותו לצורה רצוייה והוא מתקשח~". החסרון שלו זה שבישראל בקיץ מאוד חם,והדבר הזה ניהיה בד כבר ב70-80 מעלות צלזיוס,ככה שבקיץ עלול להיות בעיה לאנשים להשתמש בזה. גם אי אפשר לקנות את זה בישראל אז צריך להזמין מEBAY או כל חנות אחרת בחו"ל
ספוילר:

ספוג מזרנים(?) - אותו ספוג נחמד שניתן למצוא בתוך מזרנים. הוא בדרך כלל מאוד עבה ושימוש טוב שאני לפחות מוצא לו זה תפיסת נפח ומילוי דברים. לא ידוע לי על מקום ספציפי שאפשר לקנות ספוג כזה מבלי לקנות איזו מיטה,אבל כן ידוע לי שכמו קרטון גם זה משהו שניתן למצוא בעיר. רק לפני כמה ימים ראיתי אפילו מזרן מפוצץ בספוג כזה זרוק ליד הבית שלי.

עיסת נייר(paper mache) - עיסת נייר זה בעצם ציפוי שעשוי מנייר שהרטיבו אותו בדבק פלסטי שמדולל במים(או תרכובת אחרת. לא חייב להיות רק דבק פלסטי ומים). לוקחים נייר(לרוב עיתונים),גוזרים אותו לרצועות\ריבועים,טובלים כל חתיכת נייר כזאת בתערובת ומניחים על מה שצריך. זאת שיטה מאוד קלה ופשוטה ליצור שכבות,אבל לא הייתי ממליץ עליה ברוב המקרים למי שלא מתחיל. גם לא הייתי ממליץ בכלל לצבוע ישירות על עיסת נייר מבלי לשים איזה פרימר או חומר אחר על זה שאפשר לשייף ולעשות חלק.
ספוילר:

דיקט(Plywood) - יצא לי לגלות את זה בעזרת נמרוד(תודה D:). דיקט זה שכבת עץ מאוד דקה ודי קלה שבין היתר החלק האחורי של הרבה ארונות עשוי ממנה. יש לו גמישות מסויימת שאין לעץ רגיל,אבל הגמישות שלו די מוגבלת והוא שביר. אני יודע שנמרוד ועומרי השתמשו בדיקט לכנפיים של אחת התחפושות שלהם,ושניתן להשתמש בזה בין היתר ליצירת חרבות.
ספוילר:

מקל מטאטא - אין דרך יותר פשוטה להסביר את זה. זה פשוט המקל של המטאטא! בגלל שזה עשוי מעץ מלא,זה די חזק. זה אלטרנטיבה למי שלא יכול להשיג צינורות PVC דקים,כי זה חזק וגם בצורה של צינור. החסרון העיקרי שאני רואה במקלות מטאטא זה שהם יכולים להיות טיפה כבדים אם משתמשים ביותר מדי. אבל אם משתמשים באחד רק בשביל לבנות בסיס לחרב,אז אני מניח שזה אמור להיות בסדר. ניתן להשיג את זה בחנות לחומרי בית,והם עולים בסביבות ה10 שקל
Doctor Shinobi
נוזלים

צבעי אקריליק(Acrylic Paint) - הגדרה של ויקיפדיה : "צבע אקריליק הוא צבע מהיר-התייבשות הכולל פיגמנטים שעורבבו בתחליב רזין אקרילי. צבעי אקריליק ניתן לדלל במים, אך כאשר הצבע מתייבש הוא הופך עמיד למים, ולא ניתן להרטיבו מחדש כמו בצבעי מים."
צבעי אקריליק מגיעים בדרך כלל בשפורפורות או בבקבוקים,ויתרון בולט אצלם שבניגוד לצבעים כמו צבעי מים,הם נדבקים די טוב לכל דבר. ניתן להשיג בכל חנות יצירה.

צבעי תלת מימד\טוליפ(3D fabric paint) - צבעים שמגיעים בשפורפורות ותופסים נפח,ככה שהם נראים תלת ממדיים ולא נמרחים על הציור. ניתן להשיג בחנויות אומנות
ספוילר:

שרף פוליאסטר ושרף אפוקסי(Polyester\Epoxy Resin) - שרף(או פוליאסטר או אפוקסי) הוא חומר נוזלי שכשמערבבים אותו עם זרז(catalyst) הוא מתקשה והופך לחזק. ניתן להשתמש בשרפים בתור ציפוי שניתן לשיוף כשבונים משהו ורוצים לתת לו חוזק. ניתן גם לשפוך את השרף לתבניות ולערבב עם כמה טיפות צבע מיוחד בשביל ליצור תכשיטים. אני לא ממש בטוח מה ההבדל בין שרף פוליאסטר ושרף אפוקסי,כי כל מני מקומות שונים באינטרנט אומרים דברים שונים עליהם. תעשו בכל מקרה מחקר על זה למי שמתעניין.
דבר חשוב לדעת בקשר לשרפים האלה זה שצריך אמצעי זהירות הדוקים כשעובדים איתם. התהליך הכימי שנוצר כשמעבררים את השרף עם הזרז יוצר חום,ובין היתר מעלה אדים שממש לא טוב לנשום. חובה תמיד לעבוד עם כפפות ומסכה(ורצוי גם משקפי מגן) כשעובדים עם שרף פוליאסטר\אפוקסי,ולעבוד באזור פתוח ולא בתוך הבית. צריך גם לדאוג ליחס הנכון בכמות של כל כימיקל כשמשלבים את השרף עם הזרז. אז בכלל,אם אתם רוצים לעבוד עם שרף אני ממליץ לחקור טוב וללמוד כמו שצריך איך לעשות את זה. הנה סרטון לדוגמה שנותן הסבר :
http://www.youtube.com/watch?v=0pnr21sjV2g

פיברבגלאס(Fiberglass) - לא ממש נוזל. פיברגלאס זה די שם כללי לשרף פוליאסטר\אפוקסי שמעורבב עם בד פיברגלאס(Fiberglass cloth\mat). בד פיברגלאס זה סיבים שעשויים מזכוכית ובנויים בצורה של בד. ניתן לשלב את זה עם השרף בשביל לתת אפילו יותר חוזק מאשר שימוש בשרף לבד. בסופו של דבר זה עשוי מזכוכית,אז לא מומלץ לגעת בזה בלי כפפות כי זה יכול ליצור גירוי לא נעים.
ספוילר:

קצף בידוד(Expanding\Insulation foam) - קצף בידוד זה חומר שבא בתור שני כימיקלים נפרדים,שכשמשלבים אותם יחד הם יוצרים חומר שמתנפח במהירות(ממש במהירות) ומתקשה אחרי כמה זמן. את אותו קצף שנוצר ניתן אחר כך לחתוך אותו ו"לפסל" אותו איך שרוצים. דוגמה למדריך שמשתמש בקצף בידוד : http://www.kamuicosplay.com/2010/10/about-...nding-foam.html
ניתן להשיג את זה בחנויות לחומרי בית

לאטקס נוזלי(Liquid latex) - שרף שמוצא מעץ וניתן להשתמש בו בישביל ליצור גומי. דוגמאות לשימוש בלאטקס : מסכות,פצעים פתוחים,לצקת בתבניות ולהקשיח דברים. חוץ מזה אפשר גם להשתמש בזה בבד לאטקס,שזה בד גומי שמשתמשים בו לבגדים עם הגנה(או לחלפיות הסקסיות האלה של הבחורות עם האופנוע בסרטים D: ). אפשר להשיג בחנויות יצירה
ספוילר:

ג'סו(Gesso) - סוג של צבע משולב קצת עם דבק שנועד לתפקד בתור צבע פרימר. יצא לי לקנות בקבוק קטן של ג'סו ב20 שקל ולמרוח אותו על סול בשביל ליצור שכבה לצביעה. אחרי שהוא מתייבש(משהו כמו רבע שעה) ניתן גם לשייף אותו בגלל הטקסטורה שהוא משאיר מהמברשת
ספוילר:

בדים
*עד כמה שידוע לי,את כל הבדים פה ניתן לקנות בנחלת בנימין.

ויניל(Vinyl\PVC fabric) - בד ויניל הוא בד שנראה קצת כאילו הוא עשוי מגומי ונראה די גלוסי\רטוב. הוא מתמתח ל2 צדדים ומשתמשים בו הרבה ביפן בשביל לצפות קוספלייז mecha. הוא יקר מאוד בארץ(עלה לי היום 50 שקל למטר בנחלת בניאמין) וגם יש מעט חנויות בארץ שמוכרות בד ויניל
ספוילר:

ספאנדקס\לייקרה(Spandex\Lycra) - בד נמתח שיכול לרוב להמתח עד 4 כיוונים ובדרך כלל יכול להמתח יותר ממה שויניל יכול להמתח. הוא גם בניגוד לויניל באמת נראה כמו בד רגיל. כשרוצים לתפור בגד גוף שנצמד לגוף,משתמשים בבד נמתח כמו זה.

סטאן(satin\sateen) -ציטוט של תאיר :
אממ, עקרונית סאטן הוא בד זול יחסית, משתמשים בו לרוב לתחפושות פורים שמוכרים בחנויות.
הוא טוב בעיקר לדברים נורא נורא נורא יוקרתיים ופאנסיים כאלה, אחרת זה נראה זול (לדעתי בכל אופן) כמו שמלות ערב וכאלה.
הוא מגיע בעוביים שונים, יש סאטן דק יותר ויש עבה יותר... והצד ההפוך של הסאטן רוב הפעמים לא מבריק כמו הצד הקדמי. אני אישית השתמשתי בצד ההפוך של הסאטן (סאטן מאט) לחלק הסגול בחצאית של לוקה שלי בפורים לפני מליון שנה.
ספוילר:

כותנה(Cotton) - מדובר באחד הבדים הכי נפוצים שיש. בגלל שמדובר בבד טבעי ולא נמתח, משתמשים בו הרבה, גם לצביעות. יש כותנה דקה ממנה עושים הרבה פעמים חצאיות קפלים, חולצות וכו' (גם כי מדובר בבד ששומר על גיהוץ), ומשם יש עוביים שונים, עד לדנים, שזו כותנה מאוד עבה ממנה תופרים ג'ינסים.

דריל - בד חזק ועמיד,עם משקל קל עד בינוני
ציטוט של Paranoid Doll : זה בד בסיסי מאוד, קשיח, עומד ולא נמתח.
הוא עולה בסביבות ה20~25 שקל למטר. לא זול, אבל שווה כל אגורה, כשהוא בד שבהרבה מקרים יכול גם לחסוך לך בטנה, ולכן טוב מאוז לג'קטים *סגורים*. וגם לדברים שצירכים לעמוד ולהיות קשיחים כמו מכוחים, או מכנסיים לדוגמא. ניתן להשיג בכל חנות בד שמכבדת את עצמה
רשימת תכונות של דריל :
  • משקל קל עד בינוני
  • חזק
  • עמיד
  • אפשר לנשום דרכו

ספוילר:

משי(silk) - בד שעשוי מגלמים. משי הוא בד חלק ונעים אך גם יקר
ספוילר:

בד דמוי עור(Artificial leather) - בד עם תכונות דומות לזה של עור. הוא דומה וגם מרגיש דומה לעור,הוא זול יותר מלקנות עור(ובכל זאת די יקר למטר),וגם כשתקנו כזה לקוספליי שלכם תדעו שלא תמכתם ברציחת חיות 3:
ספוילר:

פרווה מזויפת(faux fur\fake fur) - בד דמוי פרווה. כמו בד דמוי עור,גם זה לא באמת עשוי מפרווה של חיות תמימות שרק רצו לחיות את החיים שלהן למיטבן! אם אתם מתכננים להתחפש לפדובר או לאיזה mascot,זה הבד שאתם צריכים בשביל שלקוספליי שלכם יהיה פרווה.
ספוילר:

סרטים(Ribbons) - בקוספליים מסויימים יש מצב שצריך סרטים ולא בד בשביל להוסיף פרטים לקוספליי. זה יוצא פשוט יותר משתלם לקנות סרטים זולים מאשר לקנות בד שלם ולגזור אותו. יש מלא חנויות נפרדות לחנויות בד בנחלת בנימין שמוכרות סרטים. אני הכי אוהב את הסרטים הכחולים D: יש להם מלא סרטים כחולים במלא גוונים וטעמים ופשוט בא לי לקנות את כולם ורק לשבת בבית כל היום ולבהות בהם ! אין על הסרטים הכחולים של נחלת בנימין 3>
ספוילר:

תחרה(Lace) - אין לי מושג איך להגדיר את זה בעצמי,אז ויקיפדיה תעשה את זה בשבילי! "תחרה היא אריג אווירי, עשוי במכונה או בתפירת יד. תחרה ניתן ליצור הן על ידי הסרת חוטים מתוך בד ארוג, על מנת להגדיל את המרווחים שבין חוטי האריג, והן באמצעות טכניקת אריגה בה נשמרים חורים בין חוטי האריג"
אני יכול להשבע שתחרות נראות כמו משהו שתחתוני סאדו מאזו אמורים להיות עשויים מהם ם.ם ניתן להשיג את זה באותן חנויות כמו סרטים.
ספוילר:

Doctor Shinobi
כלים
מכונת תפירה(Sewing machine) - מכונות תפירה ביתיות הן מכונות שיודעות לחבר שני חלקי בד בעזרת חוט. לרוב הן עושות את זה במגוון של תפרים וגדלים שמסובכים הרבה יותר כשתופרים ביד. חוץ מזה הן גם חוסכות המון עבודה. הבדל בין מכונות תפירה ביתיות לתעשיות(מלבד זה שתעשיתיות יקרות יותר) זה שמכונות תפירה תעשיתיות הן בדרך כלל לקו יצור,ולכן הן יודעות ליצור מספר מוגבל יותר של תפרים,אבל יכולות לתת תפוקה מהירה יותר. ככה שלקוספליי בכל מקרה נרצה מכונת תפירה ביתית.
המחירים של מכונות תפירה בארץ פשוט בשמיים. רק אתמול נכנסתי לחנות שמוכרת מכונות תפירה והמכונה הכי זולה שלהם זה 1600. באתרים כמו EBAY ניתן להשיג מכונות תפירה במחירים הרבה יותר משתלמים
מדריך מעולה למתחילים במכונות תפירה של Jeanne d'Arc
http://www.anime-il.com/index.php?showtopic=213536

שולחן וואקום(Vacuum table) - זוכרים את מה שכתבתי למעלה על Vacuum Forming? מבצעים את זה בעזרת שולחן וואקום. שולחן וואקום הוא פשוט שולחן עם חורים מלמעלה שעליו מניחים את התבנית,וכשמניחים את המשטח הטרמופלסטי על התבנית מפעילים את המכונת שאיבה שיוצאת וואקום בין המשטח לשולחן. שולחנות כאלה הם די יקרים ועולים משהו כמו 200$ באיביי לשולחן בינוני. אבל למי שיש כלים מתאימים לעבוד עם עץ,יכול פשוט לבנות לעצמו שולחן כזה ולהשתמש בשואב אבק בשביל ליצור את הוואקום. הנה מדריך וידאו לבניית שולחן וואקום ביתי :
http://www.youtube.com/watch?v=e5CGfoxnKaQ
ספוילר:

אקדח חום(Heat Gun) - כלי שמאוד דומה לפן\מייבש שיער בצורה שלו,אבל נועד לשימוש אחר לגמרי. אקדח חום פשוט נועד ליצור חום ולירות אותו לכיוון שמקוונים. אפשר להשתמש בזה כשרוצים לחמם PVC בישביל לכופף אותו.
אגב,סיפור מצחיק שקראתי באינטרנט - מישהי מצאה אקדח חום וחשבה שזה מייבש שיער,אז היא השתמשה בו לשיער שלה. בואו נאמר שבסוף היא היתה צריכה לגזור את כל השיער שלה XD(בנות חוטפות התקף לב כשהן קוראות את החלק הזה).
כמו כל דבר בארץ,הרבה יותר משתלם לקנות את זה באיביי.
ספוילר:

אקדח דבק(Glue Gun) - אקדח שמקבל מוטות של מן דבק גומי שאותו הוא ממיס. את הדבק המומס שמים בין מה שרוצים להדביק ותוך כמה שניות זה מתייבש והשני חומרים מודבקים. כלי מאוד שימושי,אבל גם צריך להזהר איתו. בזמן שרוב הזמן הדבק החם לא יעשה כיוויות רציניות,קרה לי שקיבלתי כוויה די רצינית מדבק חם שנפל לי על האצבע,והשאיר כיווה נפוחה במשך כמה שבועות. אפשר לקנות כזה ב20-100 שקל(תלוי בגודל) בחנויות יצירה
ספוילר:

אקדח אמיתי(Gun) - אקדח אמיתי כשאתם צריכים כדור לשכך את הכאבים מהעובדה שקניתם 7 וחצי בד מסכנים באיזה 300 שקל!! גוד דאמיט!
ספוילר:
g]

נייר שיוף(Sand paper) - נייר שיוף זה נייר שמשתמשים בו בשביל להחליק משטחים לא חלקים. הנייר עצמו בנוי ככה שבצד אחד שלו יש הרבה חתיכות קטנות של חומר מסויים(תלוי בנייר).
לניירות שיוף יש דרגה מסויימת של כמה הם עדינים(Grit). ככל שהגריט יותר גבוה,ככה הנייר יותר עדין והמשטח יצא יותר חלק ומתאים לצביעה. בדרך כלל כשמשייפים משתמשים בכמה ניירות שיוף,כשמתחילים עם ניירות עם Grit קטן כמו 600,וקופצים ב200 כל פעם עד 1000-1200. ניירות שיוף עולים בערך משהו כמו 2 שקל למטר,וניתן להשיג אותם בחנויות לחומרי בית.
ספוילר:

דבק מגע - דבק נוזלי וצהוב שמעולה להדבקה של עור,פלסטיק ועץ. כשהוא לא יבש הוא דביק,אז אסור לגעת בו בידיים. ניתן להשיג בכל חנויות היצירה
ספוילר:

סלוטייפ(Sellotape) - נייר שקוף שצד אחד שלו דביק.
ספוילר:

דקטייפ(DAC tape) - כמו סלוטייפ,רק שהוא לא שקוף והוא טיפה יותר חזק. אפשר גם לצייר עליו עם צבעים כמו אקרילין.
ספוילר:

דבק גוטרמן(Guterman Creativ) - דבק יבש שמשתמשים בו להדבקת בדים. אפשר להשתמש בו בישביל להדביק ביד לנייר,או בד לבד.
ספוילר:

E-6000 - דבק מאוד חזק. ממה שקראתי,החסרון שלו זה שהוא רעיל ומסרטן אז מומלץ לא להשתמש בו. כשהוא מתייבש הוא די גמיש,אז הוא טוב כשצריך להדביק משהו גמיש שישנה טיפה את הצורה שלו
ספוילר:

סופרגלו\דבק 3 שניות(super glue) - דבק שמתייבש מאוד מהיר והוא מאוד חומצי(ממש לא רצוי לגעת בו). הוא טוב בישביל להדביק פלסטיק לפלסטיק ופימו לפימו(אחרי אפיה)
ספוילר:

שונות

פאות(Wigs) - פאות הן חלק אחד החשובים בקוספליי. לרוב הן אפילו חובה.
בקוספליי משתמשים בפאות סינטטיות(Synthetic Wig) שהן הרבה יותר זולות מפאות רגילות,ובתכלס מספיק טובות בישביל קוספליי. פאות סינטטיות אני חושב שהכי מומלץ לקנות מEbay. יש שם פאות סינטטיות באיכות גבוה ומחירים יחסית טובים,וגוון גדול של חנויות ופאות.
למי שאין כרטיס אשראי ויכול לקנות רק בארץ,האפשרות הכי טובה זה כנראה פאות ברוריה,שנחשבות לאיכות נמוכה בקהילה,אבל מספיק טובות לפי דעתי במידה ואי אפשר להזמין מאיביי.

עדשות(Color contacts) - זה כבר עסק לקוספליירים יותר רציניים שמוכנים להשקיע הרבה כסף. ניתן לשנות את צבע העיניים בעזרת עדשות שניתן להזמין מכל מני אתרים כמו http://www.cosplaylab.com/proshop/cosmeticlens.asp או http://www.fashion-contactlenses.com/itach...lay-1492-0.html
רוב העדשות דורשות מרשם רופא,ולא ימכרו לכם אותן בלי זה.

איפור
איפור - איפור לקוספליי לרוב מתחלק בין מייק אפ/קונסילר (ביסודו זה אותו חומר) - מדובר בחומר בעל צבע של עור, משתמשים בו על מנת להבהיר/להכהות את העור, או סתם על מנת להסתיר בו פגמים. מייק אפ איכותי גם עוזר להפוך את הפנים ליותר מט, מה שמצטלם יותר טוב.
פודרה - לצורך העניין, אפשר להשתמש גם בטלק רגיל, שכן בסופו של דבר פודרה מבוססת על.. טלק. משתמשים בפודרה על מנת להשוות מראה מט למייק אפ יותר זול, ועל מנת לקבע את המייק אפ, שלא יזוז או ינזול לאורך כל היום.
צלליות - טלק בצבע, תכל'ס. משתמשים בו בעיקר כאיפור עיניים, להדגשתם, לפעמים משתמשים גם כדי ליצור שקיות מתחת לעיניים, לצבוע גבות או ליצור חבורות.
עיפרון עיניים/איילנר (שוב, מבוססים על חומרים מאוד דומים) - משמשים בעיקר להדגשת העיניים. חובה לקבע איילנר עם טלק או צללית, אחרת בשלב כזה או אחר, הוא סתם יימרח.
מסקרה - לריסים. משתמשים במסקרה על מנת לעצב ריסים, להאריך, לעבות ולהדגיש אותם. גם אם עושים קוספליי לגבר, וגם גברים בקוספליי, מומלץ להשתמש במסקרה שקופה לעיצוב הריסים.
ליפסטיק/ליפגלוס/עיפרון שפתיים - לצביעת השפתיים, נותן צורה וצבע לשפה, בייחוד בשימוש נכון.

אלקטרוניקה
לד(LED) - מנורות לד הן מנורות קטנות ומאוד חסכניות באנרגיה. כל בן אדם כמעט שמע עלי לדים,כי משתמשים בהם בהרבה מאוד מקומות. האורות שיוצאים מהמארז של המחשב כשמפעילים אותו זה אורות לדים. עד כמה שזכור לי משעורי אלקטרוניקה,לד אמור לקבל +- 5 וולט. יותר מדי והוא כבר ישרף(אגב,סיפור מעניין. פעם בשיעור אלקטרוניקה בטעות חיברתי לד ל30 וולט והוא התפוצץ XDD)
ספוילר:

El wire - זה דבר פשוט מגניב שהמציאו בארץ. זה למעשה חוט נחושת גמיש שכשמחברים אותו למקור חשמל,הוא זוהר. ניתן לעשות איתו דברים ממש מגניבים ויפים. אני בעצמי עדיין די מנסה להבין איפה\אם ניתן להשיג כזה בארץ. אבל גם אם לא,אפשר תמיד להזמין מאיביי <:
ספוילר:

El panel - זה משטח,שכמו EL wire זוהר כשמחברים אותו לחשמל
ספוילר:
Doctor Shinobi
*הודעה שמורה*
Paper Moon
ח"ח~רצית להוסיף על סאטן...

אממ, עקרונית סאטן הוא בד זול יחסית, משתמשים בו לרוב לתחפושות פורים שמוכרים בחנויות.
הוא טוב בעיקר לדברים נורא נורא נורא יוקרתיים ופאנסיים כאלה, אחרת זה נראה זול (לדעתי בכל אופן) כמו שמלות ערב וכאלה.
הוא מגיע בעוביים שונים, יש סאטן דק יותר ויש עבה יותר... והצד ההפוך של הסאטן רוב הפעמים לא מבריק כמו הצד הקדמי. אני אישית השתמשתי בצד ההפוך של הסאטן (סאטן מאט) לחלק הסגול בחצאית של לוקה שלי בפורים לפני מליון שנה.
Marin Karin
לול ענק על התמונות מפרסונה ששמת באקדח XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
ח''ח רציני משהו על המדריך! O: יש משועמם RAGEE
Doctor Shinobi
תודה תאיר D: הוספתי את מה שכתבת ^^

עריכה : קארין,זה בזכות זה שדיברת איתי לפני כמה ימים והסברת לי על פרסונה XDDDDDD
Noblesse Oblige
ציטוט(Paper Moon @ 21.05.2011, 14:40) *
ח"ח~רצית להוסיף על סאטן...

כמה תיקונים. סאטן טוב הוא ממש לא בד זול. סאטנים של בטנות וכו' כן עולים באזור ה10-15 ש"ח למטר, ולרוב לא תופרים איתם בגדים שלמים, אלא רק חלקים קטנים/בטנות. אה, ותחפושות פורים.

בשביל לגרום לסאטן להיראות יוקרתי ולא סתם כמו תחפושת של פורים, צריך את הסאטנים שמתחילים ב30 ש"ח למטר, לפחות. יש גם המון סוגים שונים של סאטנים. לצורך העניין, סאטן דו חוטי לרוב כהה יותר, והצללים בו עמוקים יותר מסאטן רגיל (אבל הברק אותו דבר כמו סאטן מאותה איכות).
כמובן שכל אלו, הם סוגים סינטטיים של סאטן.

משי סאטן טבעי, עולה יותר מדי כסף. הרבה יותר מדי כסף. ומדובר באחד הבדים הכי יוקרתיים שקיימים.

אגב, בתמונה של דריל, לא שמת דריל =/
אחד המאפיינים של הבד זו צורת הסריגה שלו, שהיא אלכסונית.

חוץ מזה, כל הכבוד על המדריך!

איפור - איפור לקוספליי לרוב מתחלק בין מייק אפ/קונסילר (ביסודו זה אותו חומר) - מדובר בחומר בעל צבע של עור, משתמשים בו על מנת להבהיר/להכהות את העור, או סתם על מנת להסתיר בו פגמים. מייק אפ איכותי גם עוזר להפוך את הפנים ליותר מט, מה שמצטלם יותר טוב.
לאחר מכן יש פודרה - לצורך העניין, אפשר להשתמש גם בטלק רגיל, שכן בסופו של דבר פודרה מבוססת על.. טלק. משתמשים בפודרה על מנת להשוות מראה מט למייק אפ יותר זול, ועל מנת לקבע את המייק אפ, שלא יזוז או ינזול לאורך כל היום.
צלליות - טלק בצבע, תכל'ס. משתמשים בו בעיקר כאיפור עיניים, להדגשתם, לפעמים משתמשים גם כדי ליצור שקיות מתחת לעיניים, לצבוע גבות או ליצור חבורות.
עיפרון עיניים/איילנר (שוב, מבוססים על חומרים מאוד דומים) - משמשים בעיקר להדגשת העיניים. חובה לקבע איילנר עם טלק או צללית, אחרת בשלב כזה או אחר, הוא סתם יימרח.
מסקרה - לריסים. משתמשים במסקרה על מנת לעצב ריסים, להאריך, לעבות ולהדגיש אותם. גם אם עושים קוספליי לגבר, וגם גברים בקוספליי, מומלץ להשתמש במסקרה שקופה לעיצוב הריסים.
ליפסטיק/ליפגלוס/עיפרון שפתיים - לצביעת השפתיים, נותן צורה וצבע לשפה, בייחוד בשימוש נכון.
Doctor Shinobi
אוי שמתי תמונה לא נכונה? איזה מביך XD תוכל לתת לי תמונה שלדריל?
ותודה על ההסבר על האיפור [= הוספתי את זה.
Noblesse Oblige
דריל:

אגב, דריל הוא דווקא בד מאוד כבד, יחסית לבדים אחרים.

כמו כן, לא כתבת על כותנה, וחבל. מדובר באחד הבדים הכי נפוצים שיש. בגלל שמדובר בבד טבעי ולא נמתח, משתמשים בו הרבה, גם לצביעות. יש כותנה דקה ממנה עושים הרבה פעמים חצאיות קפלים, חולצות וכו' (גם כי מדובר בבד ששומר על גיהוץ), ומשם יש עוביים שונים, עד לדנים, שזו כותנה מאוד עבה ממנה תופרים ג'ינסים.
Doctor Shinobi
אוי שחכתי >-< במדריך הקודם דווקא כן כתבתי על כותנה. בכל מקרה אני יעתיק את מה שכתבת,אז תודה 3:
עתלף
אומיגד! זה תנך הקוספלי *A* (סגידה)

האסבר על הגזרות מעולה וברור ובאמת החי חשוב! on2.gif
והדוגמעות שהבתה טובות מעוד וברורות וממחישות את האזבר שלך.

דוגמת המאט וגלוס שלך מעולה ולפתופית. XDDD

הסבר הסול שלך ממש מגניב! יש לו קזה פרות טוב וגם זה שציינתה שהוא מיתקלקל במעלות גבוהות הופך את האסבר שלך למיקצוי ורציני.

הקרטון ענק! XD אני מת על קרטונים כול קרטון הוא אוצר. on11.gif
יפה שנתתה לא מכום פו יש בעולם אנשים בעלי חוסר יצירתייות שלא היוא חושבים להישתמש בקרטון (אמצאה גאונית) שזה בכול מכום.

צינורות ולוחות פי וי סי: בנאדם זו פעם רישונה שאני שומה על דבר קזה לא ידתי על החומר הזה אתה מחדש לי המון.

מגניב חוט תיל החומר שיהיה הבסיס של הקרניים של המסחה שלי 3: (וזה באצם היה כול הבסיס של המסחה שלי XDDDDD)
וזה חומר מגניב!!! ברמות ועים פלייר אני יכול לעלף אותו ולעצב אותו קירצוני.

נוצות של מלאכים נופלים שניגזמו למוות. XD
אפשר עיתם להיתחפס לאיקר מנודה ששפחו עלב זפת ונוצות. XD

זה מה שאסיתה מהעיסת נייר rage.png
ציפוי! זה הכול! ציפוי! עם הדבר הזה אפשר לעסות פקין הכולללל שלשלעות (למי ששולת בחומר) סמל לחרב (עסיתי) מסחות שאין שני להם!!!! ואפילו ציר שזז! (למיקצוענים בילבד)
לעיסת נייר יש הרבה יותר מי זה ויש מתקון לעיסת נייר חזקה מעוד!! ממש שיריון (שטוב נגד מקות)

מתקון חזק!: לוקחים נייר גרוס של מתפסת (ניתן לימצו ליד מסרדים גדולים בסקייות ענק) שופחים עלהם מיים רותחים ואז תוחנים אותו עם משהוא חזק אני בספק עם יש פו אנשים עם ידי ברזר. XD
אחרי זה מיבשים את החומר בסחיתה עם בד ואחרי זה מפוררים אותו עם הידיים לגרגרים קטנים וחשוב שזה לא היתיבש לגמריי בדרך.
ואז מוסיפים דפק דפתים זה ממזג את הנייר טוב ואז מוסיפים דבק פלסתי שקוף שהוא יקר יותר וחזק יותר אפשר להוסיף מיים אבל לא הרבה אחרת לחומר איקך 3 שבועות להיתיבש.
ואז לשים טוב שלא איהיו גושים ואז נוצרת עיסת נייר שממש ניתן לפסל מימנה בשחבות כול פעם לעסות שיחבה אז לחקות שהי תיתיבש.
אזהרה! החומר קטן משמעותית קשה הוא מיתייבש לחן מרוש צריך להחין כול דבר בגודל מוגזם.
תקלה: עסיתי חלק עליון לקסדה שמחסה את כול הרוש שלי וקשה זה היתיבש זה נהפך לכיפה של דתיים. XDDDD

מקל של מטאטה ממש זול O.O ואני יכול להפון אותו לרובה עצום.

אקריליק זה צבה ממש טוב!! אני ממליץ לכולם אני חיי על אקריליק יפה שסאמתה אותו פו הוא צבה מעולה 3: on2.gif

מגניב!!!!!!! ציבעי תלת מימד פעם ניתקלתי בזה בבצפר אבל לא ידתי איך קורעים לזהזה ממש חומר מגניב. on2.gif

השרף פוליאסטר: ושרף אפוקסי זה חומר קתלני

עסיתה לי חשק למשמש פיברבגלאס 3ביד חופשית :

שואושבילי פיסלו דרקון מי קצף גילח נוקשה O.O

על הקייום של לאטקס נוזלי לא ידתי בכלל אתה מגדיל לי את האינתיליגנצייה.

גם על ג'סו לא ידתי.

יש בד שניקרה וניל זה הזוי 0.0

הסאטן זוהר זה בד מנצנץ ומושלם לקוספליי אחשב ממש הגדלתה לי את האסקלה.

דריל על הגריל: בד שניראה משוריין וחזק ניראלי אני אשתמש באחד קזה.

אני חומד את בד דמוי עור. on27.gif

פרווה מזויפת: כניתי פעם כזה עם אימא שלי ליפני שניםםםםם בישביל מסחת זאב מיוחדת שיש מצב שהי חסינה לקדורים של אקדך פושתי.

סרטים: אתה חיי בסרט מישלך XD

מכונת תפירה יקרה יותר מהחיים שלי. on21.gif

ועים אתה הייתה נעסה קרח לא הייתה מיתחרפן.

אקדח דבק חם חם חם @_@ נתף עלי פעם מי זה.

אקדח אמיתי: קפיצי אקדך לגיל הרך. smile.gif

פעם גירדתי את הגב עם נייר שיוף אחרי הגרוד כמה שעות הגב נעסה עדום ודלקתי קל אבל זה אובר אחרי יום וחצי. @_____@

אני הישתמשתי בדבק מגע בידיים בישביל הפעה סוג ז' שלי ולא קרה לי קלום דאגתי שהידיים שלי לא היגאו אחת בשנייה וזאו.

פעם סתאמתי מיזדרון שלם עם נייר דבק. 3:

!!!דקטייפ!!! זה החומר שמישתמשים בו בבתי חולים להדביק תחבושות מי שרוצה להיות מומייה זה החומר!

דבק גוטרמן נישמה מעוד יעיל.

E-6000 רק מי ליאות את זה אני חותף סרטן. O_O

סופרגלו\דבק 3 שניות היה לי היה מימנו הרבה על האצבה. 3:

פאות! = סגידה

אין מצב אני אלבש עדשות זה מסוקן מידי.

פעם אספתי לדים סרופים חשבתי שהם שארייות של צלחות חייזרים. 3:

El wire @ך@

El panel החי חשוב שלך.

כול הכבוד!!!!
על השקעה מטורפת זו זה יעזור לכולם מגיעה לחה תוער מיצתיין הקוספליי עסיתה פו רשימה מדהימה של חומרים וצייוד.

וכול מי שקרה כמוני מהאתחלה ועד הסוף מגיעה לו מוערכות.
Paranoid Doll
לולולול, שמחה לראות שבסוף עשית את זה (:

אז אמ, ח"ח קודם כל. מחר אחריי הבגרות במתמטיקה אני אעבור על ז יותר כדי לראות אם יש לי הצעות\תיקונים.
בינתיים אני נועצת את המדריך לשבוע- ואחריי זה אכניס אותו לאשכול המדריכים (:
Doctor Shinobi
ואוווווווווו נבט! תודה רבה על התגובה הנורא ארוכה הזאת D: זה כמעט כאילו כתבת מדריך ענקי בעצמך XDDDDDDDDDD
ותודה שני ^^ אני חושב שכדאי שתעיפי את הנושא חומרים הקודם שלי מהנעוץ. אין טעם שיהיו שניים
Xhunt
קונה אקדח וחוסכת לעצמי את כל העבודה הזו!
Jessie
יפה יפה!
גיליתי שמות של חומרים חדשים! חחח

היה עוזר אולי אם גם אנשים היו רושמים איפה הם קונים חלק מהדברים האלו.. כלומר, למשל בכנס האחרון, היו תשניים שהכינו פטישים ענקיים כאלו O:
זה היה עשוי מספוג כלשהו, וברצינות, אני בת 22 ובחיים לא ראיתי חנות שמוכרת ספוגים כאלו, איפה לעזאזל מוצאים כזה דבר ><"
Doctor Shinobi
ציטוט(Jessie @ 30.05.2011, 03:11) *
יפה יפה!

היה עוזר אולי אם גם אנשים היו רושמים איפה הם קונים חלק מהדברים האלו.. כלומר, למשל בכנס האחרון, היו תשניים שהכינו פטישים ענקיים כאלו O:
זה היה עשוי מספוג כלשהו, וברצינות, אני בת 22 ובחיים לא ראיתי חנות שמוכרת ספוגים כאלו, איפה לעזאזל מוצאים כזה דבר ><"

על רוב הדברים כן כתבתי איפה בערך אפשר להשיג אותם. על הספוג הזה כתבתי שזה מהדברים האלה שמוצאים ברחוב ולא קונים.
Jessie
ציטוט(Doctor Shinobi @ 31.05.2011, 20:10) *
יפה יפה!

על רוב הדברים כן כתבתי איפה בערך אפשר להשיג אותם. על הספוג הזה כתבתי שזה מהדברים האלה שמוצאים ברחוב ולא קונים.

וואלה, איך פספסתי ת'שורות האלו O:
*קוראת שוב*

לפחות אני יודעת שאני לא היחידה שלפעמים מרימה מהרחוב דברים שנראים שימושיים לקוספליי פחח P:
Doctor Shinobi
ציטוט(Jessie @ 01.06.2011, 03:52) *
ציטוט(Doctor Shinobi @ 31.05.2011, 20:10) *
יפה יפה!

וואלה, איך פספסתי ת'שורות האלו O:
*קוראת שוב*

לפחות אני יודעת שאני לא היחידה שלפעמים מרימה מהרחוב דברים שנראים שימושיים לקוספליי פחח P:

זה כיף רצח XD לפני כמה זמן יצאתי למסע חיפוש אוצרות ברחוב בשביל למצוא קרטונים וספוגים D:
זאת גרסה "קלה" של התוכן הראשי שלנו. כדי לצפות בגרסה המלאה עם מידע נוסף, מבנה ותמונות בבקשה לחץ כאן.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.