IPB

ברוך הבא אורח ( התחבר | הירשם )


> 

2 עמודים V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> מאכה - הסבר לעומק, חפירת מאכה AHEAD!
Hito Shura
הודעה 30.10.2009, 14:51
הודעה #1


ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 1,459
תאריך הצטרפות: 21.08.09
מיקום: The Black City, Sharnoth
משתמש מספר: 69,677הקדמה

אם אתם מדברים איתי בקביעות, או אפילו סתם ראיתם אותי מגיב פה בפורום, בטח הבחנתם שכשמדובר במאכה אני לפעמים אומר מונחים שאולי קצת קשה להבין, כמו 'סופר רובוט' או 'ריל רובוט'. לכן רציתי לפתוח את הנושא הזה כדי קצת להרחיב את הידע, ליצור עניין, אפילו אולי לעורר דיון. אז כל שאלה לגבי מאכה כז'אנר אפשר להפנות לכאן. בזאת אתחיל את הדיון הזה.

אנימת מאכה מה היא?

ההגדרה הבסיסית ביותר של אנימת מאכה היא אנימה שבה רובוטים מכניים בעלי חזות אנושית תופסים מקום מרכזי. החזות האנושית הזו מאפשרת להם להשתמש במגוון מחוות אנושיות כגון: אומנויות לחימה, סייף, הצדעה, לחיצת ידיים, טקסי כבוד אחרים, וכו'. החזות האנושיות הזו כוללת ידיים, רגליים, אצבעות בעלי מפרקים. מאכות בד"כ משומשות ככלי מלחמה.

ההבדל העיקרי בין מאכות לקודמיהן, או יותר כמו לבני הדודים הקטנים שלהם, החליפות המשוריינות, היא שמאכות מטיסים - ואילו חליפות לובשים. ההבדל בין מאכות וכלי מלחמה ורכב אחרים, כגון מטוסים, טנקים, וכלי טיס פיקטיביים אחרים (כגון השימון מSimoun) היא החזות האנושית והיכולת לבצע את המחוות האנושיות.

המאכות נוצרו בשנות ה70, כשאחד הבמאים החלוצים הוא גו נאגאי (Go Nagai), אשר ביים עשרות סדרות מאכה, כאשר המפורסם בהם הוא Mazinger Z וכל הספינאופים שלו. כמו כן בשנים אלו נוצרו קלאסיקות המאכה שסללו את הדרך לשאר הז'אנר - מוביל סויט גאנדאם וסופר דימנשנל פורטרס מאקרוס.

ריל רובוט


הRX-78-2 Gundam, יחידת הגאנדאם המקורית של Mobile Suit Gundam, סדרה מהמפורסמות בתולדות הריל-רובוט.

ריל רובוט (רובוטים אמיתיים\ריאליים, ביפנית: リアルロボット) הינו תת-ז'אנר בז'אנר המאכה שמתאר רובוטים בעלי מקורות כוח קונבניוצאנליים. הם נבנו על-ידי - ומשתמשים בנשקים שמשתמשים ב - טכנולוגיה שהושגה או ניתנת להשגה והסברה על ידי מדע של העולם האמיתי. הם לרוב משתמשים בנשקים לטווח ארוך (תותחים ורובים למיניהם), יחד עם מהירות, רפלקסים ומיומנות כדי לשרוד מצבי קרב.

הדוגמאות הטובות ביותר, וכן החלוצים של הז'אנר, הם המאכות האופייניות של מוביל סויט גאנדאם וסופר דימנשנל פורטרס מאקרוס. על אף שהמאכות משמשות בעיקר למלחמה, הן יכולות לשמש גם למטרות אחרות - כגון משא ועבודות שחורות אחרות, למען הצבא או ארגונים גדולים אחרים. אל הריל רובוטים מודבקת הטרמונולוגיה של חברות מסחריות ותעיישיתות אחרות כגון תפוצה רחבה (Mass Production או בקיצור MP), אבטיפוס (Prototype) ויחידת מבחן (Test-Unit). לעתים מנסים להציג את העולמות בסדרות ריל רובוט כבעלות חברות שבהן מאכות הפכו לחלק משגרת העבודה היומיומית. דוגמא טובה לנושא זה היא הסדרה פטלייבור (Patlabor), שבה מאכות משמשות גם לבניין ואכיפת חוק, ולאו דווקא למטרות מלחמה.

מבחינת הנשקים שלהם, כאמור, הריל רובוטים משתמשים בעיקר בנשקים לטווח רחוק כגון רובים. פעמים רבות הם נקלעים למצבים שבהם נגמרת להם התחמושת ועליהם להשתמש בנשקים אלטרנטיביים. עם זאת, הם משתמשים גם בנשקים ואמצעי מיגון אחרים, שהם גרסאות מוגדלות של נשקים אנושיים - חרבות למיניהן (בד"כ עשויות לחלוטין, או מחוזקות ע"י, לייזר), וכן גרזנים, מגנים וחרמשים.

ריל רובוטים צוברים נזק, ודורשים תחזוקה וטיפול מתמידים. יש להם פוטנציאל יחסית גבוה לכשלים למיניהם - מערכות עלולות להפסיק לתפקד, חלקים יכולים להתפרק וכו'. בדיוק כמו מכונות אמיתיות, הריל רובוטים הם לא לחלוטין מהימנים ופעמים רבות טייסים נאלצים לעלות לקרב עם מערכות כאלו ואחרות לא מתפקדות, דבר שמוריד את הביצועים שלהם בקרב. פעמים רבות גם השטח ומזג האוויר (תנאי מדבר, אזורים ארקטיים קפואים, גשם) יכולים להוות מכשול כבד ודורשים טיפול ומיגון מתאימים.

היריבים של הטייסים הם לרוב עם רקעים מורכבים ואישיות עמוקה. לפעמים מסתבר שה'נבל', שחשבנו שהוא רע, הוא למעשה אדם טוב עם מטרות משלו שרק במקרה באות בניגוד עם אלו של הדמות הראשית, או שנפילתו לרשע או לטירוף נגרמה כתוצאה מגורם חיצוני ולאו דווקא מתוך חלומות גרנדיוזיים או מגהלומניה. כך יוצא שיש מורכבות וקונפליקט מוסרי, שכן המסר הדומיננטי באנימות ריל רובוט היא שבמלחמה אין מנצחים.

דוגמאות עיקריות לז'אנר הן: Mobile Suit Gundam, Super Dimensional Fortress Macross, Code Geass: Lelouch of the Rebellion , Patlabor, Full Metal Panic, ועוד.

סופר רובוטקיוג'י קאבוטו מטיס את המאזינגר Z, אחד מהאבות המייסדים של תת-ז'אנר הסופר רובוט.

סופר רובוט (רובוט על, ביפנית スーパーロボット), הינו רובוט פנטסטי, שמשתמש בנשקי-על ובמקור כוח אשר אינו ניתן להסברה או השוואה במדע המציאותי (רגשותיו של הטייס, פריט מיסטי כלשהו), ובד"כ מטיסים אותם טייסים צעירים ונועזים, לעתים עם ניסיון קרב אפסי כמעט. המקור שלהם מעורפל במיסטיקה ומיתולוגיה - פעמים רבים מדובר באוצרות של תרבות עתיקה או חייזרית, או שהרובוטים הם אפילו ישויות אלוהיות בעצמם.

החלוצים של הז'אנר הינם הTetsujin 28-go והMazinger Z. הטטסוג'ין הציב את התשתית הבסיסית של נער שמטיס רובוט על מנת להגן את עולמו מפני כוחות הרשע. המאזינגר נכנס יותר לעומק, לתוך רובוט שמוטס מבפנים על-ידי טייס צעיר ונועז. הסדרה הזו גם הראשונה שהשתמשה במונח 'סופר רובוט' (שנשמע בפתיח של הסדרה).

סופר רובוטים מוצגים כבאופן כללי עוצמתיים ברמות בלתי-נתפסות ולפעמים גובלים על הבלתי-מנוצחים. קשה להשתוות אליהם, אפילו לנגד רובוטים ששווים להם בגודלם.

סדרות כאלו בד"כ נקראות על שם הרובוט הראשי, על אף שיכול להיות יותר מסופר רובוט אחד. הן לרוב משתמשות בתבנית בסיסית של 'מפלצת השבוע' - בתחילת הפרק, הנבל הראשי מציג נבל נחות יותר, שבסוף הפרק מובס על-ידי הדמות הראשית. מדי פרק ישנה התקדמות איטית כלשהי בקרב הראשי בין הנבל הראשי לגיבור, שמגיע לשיאו בסופו של דבר בפרקים מאוחרים יותר. פעמים רבות ישנו איזשהו מאבק ביניים, כאשר מתגלה שהנבל שהוצג בתחילת הסדרה הוא קטן ביחס לנבל האמיתי שנחשף בסוף הסדרה - שבה מתרחש קרב בקנה מידה גדול יותר מזה שהיה באמצע הסדרה. על אף שסדרות סופר רובוט התחילו את התבנית הזו, היא אומצה לז'אנרים רבים - גם באנימה וגם במדיומים אמנותיים אחרים של ארצות אחרות.

היריבים נוטים לבוא מהחלל החיצון או תרבות עתיקה, בדומה לסופר רובוטים, ובד"כ אין זה קשר מקרי. הם משתמשים במשרתים, לרוב רובוטים או קיבורגים, כדי לבצע את המטלות הקטנות יותר וליצור מזימות כדי לסכל את מאמציו של הגיבור. היריבים נוטים להיות או גרוטסקיים ומכוערים, או מדהימים ביופיים. על כן אנו מוצגים מול עלילות יחסית פשטניות של טוב נגד רע (בניגוד לאנימות ריל רובוט, שבהן הקו בין טוב ורע הוא מעורפל מאוד).

סופר רובוטים לרוב נוצרים על ידי שילוב (Gattai), שבו מספר רובוטים עם מספר טייסים משתלבים יחדיו כדי ליצור רובוט גדול יותר, בעל יכולות קרב מתקדמות יותר, או\ו שינוי צורה (Henshin), שבו הרובוט משנה את עצמו ממצב אחד לאחר שמתאים יותר לסיטואציה, כמו ממצב שמתאים יותר לסקירת הסביבה למצב שמתאים יותר ללוחמה.

סופר רובוטים נוטים להשתמש בנשקים לא קונבנציונליים, כגון גרסאות מוגדלות של נשקים מגוכחים (מברגים, מקדחות, פטישים), וכן דברים אחרים, כמו הרוקט-פאנץ' המפורסם, שבו רובוט משגר את האגרוף שלו כמו טיל על האויב. הם מוגנים על-ידי שדי אנרגיה למיניהם, או שהם יכולים להפיק מגנים בעצמם. לעתים סופר רובוטים יכולים להגיע לגדלים וצורות מגוחכות, כאשר הדוגמא העדכנית היא הטובה ביותר: הטנגן טופה גורן לאגאן, שהוא בגודל של מספר גלקסיות.

דוגמאות טובות לסופר רובוט הן Mazinger Z, King of Braves: GaoGaiGar, Getter Robo, Tengen Toppa Gurren Lagann, Gunbuster ועוד.

רובוט מיזוג

בשנות ה90, מאז יציאתה של האנימה המהפכנית נאון ג'נסיס אוונגליון (Neon Genesis Evangelion), נוצרה מגמה חדשה של רובוטי מיזוג (Hybrid Robots) - אלו רובוטים שמכילים מאפיינים גם של סופר רובוט וגם של ריל רובוט. זוהי נישה חדשה בקרב מעריצי המאכה, שקיימת רק מעט יותר מעשור, אבל כבר יצאו מספר אנימות שעונות לתיאור הזה. רובוטים אלו יכולים לבוא ממקור מיתולוגי או חוצני, אך להיות מעודכנים עם טכנולוגיה אנושית ולהשתמש בנשקים ריאליים. דוגמאות לכך הם Neon Genesis Evangelion, RahXephon, Overman King Gainer ועוד.

לסיכום

שני התת-ז'אנרים האלו עם מאפיינים משלהם, קהל מעריצים משלהם ואופי משלהם. על אף שקל לפעמים להתעלם מהחלוקה ולהסתכל על מאכה מסוג אחד, גם בסיס המעריצים וגם הסדרות עצמן נחלקות לשתיים. אם מסתכלים לעומק, ההבדלים בין שני התת-ז'אנרים יכולים לראות קטנוניים או אקדמיים בלבד. זה האמת די תלוי באדם להחליט האם החלוקה קיימת, או האם זה פשוט הבדלים צפויים בין סדרות שונות, שבאים מבמאים שונים עם מסרים שונים. למרות זאת, זה רק בא להראות שמאכה היא לא דבר מונוטוני וצפוי - ישנם סוגים שונים של מאכה, עם מסרים שונים וקהל יעד שונה לחלוטין, ולכן סלידה מהז'אנר כשלם אך ורק מהרובוטיקה ואולי מסר מסוים שמנסים להעביר עלולה להיות שגיאה.

מוקדש לעידן, שהוא היחיד שזה אולי יעניין אותו. XD


הודעה זו נערכה על ידי Hito Shura: 21.11.2011, 00:53


--------------------
MALPull up the hem of your dress. Run. Sprint up.
Up the spiral staircase of coiling
black.
Climb, climb, but the darkness has no end.
Even so, I won't stop, because I remember people I
cherish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blueberry
הודעה 30.10.2009, 14:58
הודעה #2


צ'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: רשומים
הודעות: 910
תאריך הצטרפות: 25.08.09
משתמש מספר: 69,771תראו תראו יש לי הקדשה.
האהאהאהא.

איזו השקעה, זאק. כל הכבוד.
אפילו יפנית מוויקיפדיה!

מאזינגר. ♥


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Paranoid Doll
הודעה 30.10.2009, 14:59
הודעה #3


When you wish upon a star...
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
הודעות: 2,787
תאריך הצטרפות: 27.09.07
מיקום: Terra
משתמש מספר: 44,641טמ"כ על ההשקעה (Y)
קראתי הכל, ותן לי לומר לך משהו- אתה חופר @_@

אניווי, מכה ♥


--------------------
"Star light, Star bright. First star I see tonight.
I wish I may, I wish I might, Have the wish I wish tonight.
We'll make a wish, and Do as Dreamers do..."


"And All Our Wishes. . . Will Come True"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nona Chan
הודעה 30.10.2009, 15:00
הודעה #4


To the beginning
סמל קבוצה

קבוצה: ראשיים
הודעות: 21,989
תאריך הצטרפות: 11.03.06
מיקום: Wonderland.
משתמש מספר: 8,249עידן?!^$ ואני נעל בית? אותי לא מעניינים גנדמים גנדמיים גדולים ומכה? פויה עליך!

סתם, בכ"מ - השקעה ענקית.
ח"ח ענק זאק, באמת היה צריך לבוא משהו כזה. ועכישו.. נתיישב לקרוא הכל.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Paper Moon
הודעה 30.10.2009, 15:01
הודעה #5


U-U-U-UKISS and Brave Soundddd ~ ♪♪♪♪
סמל קבוצה

קבוצה: צוות ספין צ'אן
הודעות: 19,542
תאריך הצטרפות: 29.10.06
משתמש מספר: 16,828בהחלט טמ"כ על כל ההשקעה 3333>
מכה זה אחד הז'אנרים DD::
זאק 333>


--------------------

Should I pluck the stars for you? count them~ one, two, three~
with the stars we’ve lost, we are thirteen stars.


DeviantART | Cosplay.com | SpinChan | MyAnimeList | MyDramaList


Sumi meocheul geotman gatta sarangi un geotman gatta
Moreugesseo moreugesseo moreugesseo...


DROP IT!

Oh my beautiful target, you zoom zoom heart like a rocket
Oh my beautiful target, you zoom zoom heart like a rocket

I like it like it like it. I like it like it like it. I like it like it like it.


oh my...
Beautiful Target
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hot Soup
הודעה 30.10.2009, 15:03
הודעה #6


גאנין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 395
תאריך הצטרפות: 11.01.07
מיקום: שֹהם
משתמש מספר: 22,009קראתי הכל,
ח"ח על ההשקעה.
נתת מאפיינים של מאכות מסוגים שונים, אבל בחלק מהסדרות יש אלמנטים משניהם.
מה שמגדיר את האנימות זה איך שהרובוט עצמו פועל פשוט.. XP
זוידס נכנס לקטגוריית הריל רובוט?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hito Shura
הודעה 30.10.2009, 15:06
הודעה #7


ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 1,459
תאריך הצטרפות: 21.08.09
מיקום: The Black City, Sharnoth
משתמש מספר: 69,677ציטוט(Hot Soup @ 30.10.2009, 15:03) *
זוידס נכנס לקטגוריית הריל רובוט?


בגלל שהם צורות חיים מכניות, הם נוטים יותר לכיוון הסופר רובוט, האמת.


--------------------
MALPull up the hem of your dress. Run. Sprint up.
Up the spiral staircase of coiling
black.
Climb, climb, but the darkness has no end.
Even so, I won't stop, because I remember people I
cherish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Pop_Bite
הודעה 30.10.2009, 16:18
הודעה #8


פופ סטאר, פופ סטאר, יותר טוב מלהיות סתם, רוק סתם
סמל קבוצה

קבוצה: מוערכים
הודעות: 5,313
תאריך הצטרפות: 14.09.06
מיקום: חור הנר
משתמש מספר: 14,352וואה וואה איזה הבדל ענקי יש בין סופר רובוט טיפוסי לריל רובוט.

אני משתחווה לאנשים שיכולים לראות סופר רובוט ולהגיד שזה איכותי.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Benu Sama
הודעה 30.10.2009, 16:31
הודעה #9


Touhouphile
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
הודעות: 3,720
תאריך הצטרפות: 13.07.06
מיקום: Gensokyo
משתמש מספר: 12,169ח"ח זאק O:

אני אוהב יותר מכה שנראים הגיוניים משו, למשל, הכי אהבתי את הנייטמיירס של קוד גיאס (למרות שגם להם היו מאפיינים של סופר רובוטים)
אבל אני גם אהבתי את המכות בטנגן טופה, שזה סופר רובוט
בסה"כ זה תלוי לא רק בסוג של המכה, אלא גם בעלילה ואיך משתמשים באותו המכה.

עריכה:
אני עדיין חושב שזה מטופש שמכה צריכים כפות ידיים בשביל להחזיק נשקים, הרי זה רובוט, זה יכול ליהיות מובנה / חיבור

ומקרים שיש מכה "נקבה" זה מטופש גם כן... הרי... זה רובוט


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hito Shura
הודעה 30.10.2009, 17:03
הודעה #10


ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 1,459
תאריך הצטרפות: 21.08.09
מיקום: The Black City, Sharnoth
משתמש מספר: 69,677ציטוט(Benu Sama @ 30.10.2009, 16:31) *
אני עדיין חושב שזה מטופש שמכה צריכים כפות ידיים בשביל להחזיק נשקים, הרי זה רובוט, זה יכול ליהיות מובנה / חיבור

ומקרים שיש מכה "נקבה" זה מטופש גם כן... הרי... זה רובוט


הידיים זה פרקטי, כי זה מאפשר תחלופה של נשקים. הוא יכול לזרוק את הרובה ולשלוף את החרב שלו, למשל.

ומאכה נקבה זה... טוב... כן, אבל בסופר רובוט מאכות באות יותר לייצג את הטייס שלהן. אז אם זו טייסת לפעמים מעדיפים לעשות את המאכה דמוית נקבה (אופאי מיסייל, לול).--------------------
MALPull up the hem of your dress. Run. Sprint up.
Up the spiral staircase of coiling
black.
Climb, climb, but the darkness has no end.
Even so, I won't stop, because I remember people I
cherish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Henry_
הודעה 30.10.2009, 17:48
הודעה #11


דקה של מחשבה תמנע קבלת אזהרה.
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 697
תאריך הצטרפות: 26.04.05
מיקום: Las Noches
משתמש מספר: 1,004אז בעיקרון אלו סדרות על רובוטים
כמו גנדאם ומקרון 1 (למי שזוכר) ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hito Shura
הודעה 30.10.2009, 18:29
הודעה #12


ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 1,459
תאריך הצטרפות: 21.08.09
מיקום: The Black City, Sharnoth
משתמש מספר: 69,677ציטוט(Henry-Chan @ 30.10.2009, 17:48) *
אז בעיקרון אלו סדרות על רובוטים
כמו גנדאם ומקרון 1 (למי שזוכר) ?


יאפ, סדרות על רובוטים. אבל הן מתחלקות לשני סוגים, ולכל סוג יש אופי שונה לגמרי. אם אתה מעדיף יותר אקשן ופחות ריאליזם, עדיף סופר רובוט. אם אתה מעדיף עלילה יותר רגשית וריאלית - ריל רובוט זה בשבילך.


--------------------
MALPull up the hem of your dress. Run. Sprint up.
Up the spiral staircase of coiling
black.
Climb, climb, but the darkness has no end.
Even so, I won't stop, because I remember people I
cherish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rozen Maiden
הודעה 30.10.2009, 19:52
הודעה #13


uso.
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
הודעות: 1,240
תאריך הצטרפות: 22.08.06
מיקום: Hinamizawa Village
משתמש מספר: 13,436O.O OMG. ממש השקעת....מדריך מאוד מאוד מפורט, וההסברים לא שטחיים כאלה [אם להיות כנה, זה נראה מקצועי .XD יאפ, זו המילה.]. לא חשבתי שיש כ"כ הרבה מה לומר על מאכה.
אני אישית באמת לא מחובבי המאכה. אני אוהבת רק אנימות בודדות ומצומצמות מהז'אנר הזה [Code Geass למשל]. אבל וול, אולי כמו שאמרת הסתכלתי על זה בצורה שגויה עד עכשיו. נראה שיש בזה משהו קצת יותר מורכב. אולי עם הזמן אשנה את דעתי לגבי הז'אנר הזה X=

ח"ח ענק~ 3333> המשך כך.


--------------------

Sora O Miageru Shoujo no Hitomi ni Utsuru Sekai
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EvilIshida
הודעה 30.10.2009, 21:57
הודעה #14


חבר ANBU
סמל קבוצה

קבוצה: מוערכים
הודעות: 2,756
תאריך הצטרפות: 23.01.06
מיקום: נס ציונה
משתמש מספר: 7,135בהחלט רואים שהשקעת ונברת הייטב, עכשיו גרמת לי לשינוי קטן בקשר לז'אנר הזה ואולי מתישהו אתן לו צ'אנס נוסף (למרות שראיתי כמה סדרות ממנו כבר ואהבתי אותן).


--------------------

תודה ל-One Two על החתימה.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Poison Ivy
הודעה 31.10.2009, 18:18
הודעה #15


Dr. Jan Itor
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
הודעות: 4,948
תאריך הצטרפות: 4.07.06
מיקום: Celestial Being
משתמש מספר: 11,679ציטוט(Hito Shura @ 30.10.2009, 17:03) *
ציטוט(Benu Sama @ 30.10.2009, 16:31) *
אני עדיין חושב שזה מטופש שמכה צריכים כפות ידיים בשביל להחזיק נשקים, הרי זה רובוט, זה יכול ליהיות מובנה / חיבור

ומקרים שיש מכה "נקבה" זה מטופש גם כן... הרי... זה רובוט


הידיים זה פרקטי, כי זה מאפשר תחלופה של נשקים. הוא יכול לזרוק את הרובה ולשלוף את החרב שלו, למשל.

ומאכה נקבה זה... טוב... כן, אבל בסופר רובוט מאכות באות יותר לייצג את הטייס שלהן. אז אם זו טייסת לפעמים מעדיפים לעשות את המאכה דמוית נקבה (אופאי מיסייל, לול).

מכה נקבה זה.... לא. פשוט לא.


(וח"ח על הנושא. נהניתי לקרוא אותו ורואים שיש לך ידע בנושא smile.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bloodrain89
הודעה 31.10.2009, 18:39
הודעה #16


סטודנט באקדמייה
סמל קבוצה

קבוצה: רשומים
הודעות: 4
תאריך הצטרפות: 31.10.09
משתמש מספר: 71,164ציטוט(Hito Shura @ 30.10.2009, 14:51) *
הקדמה

אם אתם מדברים איתי בקביעות, או אפילו סתם ראיתם אותי מגיב פה בפורום, בטח הבחנתם שכשמדובר במאכה אני לפעמים אומר מונחים שאולי קצת קשה להבין, כמו 'סופר רובוט' או 'ריל רובוט'. לכן רציתי לפתוח את הנושא הזה כדי קצת להרחיב את הידע, ליצור עניין, אפילו אולי לעורר דיון. אז כל שאלה לגבי מאכה כז'אנר אפשר להפנות לכאן. בזאת אתחיל את הדיון הזה.

אניכה מאכה מה היא?

ההגדרה הבסיסית ביותר של אנימת מאכה היא אנימה שבה רובוטים מכניים בעלי חזות אנושית תופסים מקום מרכזי. החזות האנושית הזו מאפשרת להם להשתמש במגוון מחוות אנושיות כגון: אומנויות לחימה, סייף, הצדעה, לחיצת ידיים, טקסי כבוד אחרים, וכו'. החזות האנושיות הזו כוללת ידיים, רגליים, אצבעות בעלי מפרקים. מאכות בד"כ משומשות ככלי מלחמה.

ההבדל העיקרי בין מאכות לקודמיהן, או יותר כמו לבני הדודים הקטנים שלהם, החליפות המשוריינות, היא שמאכות מטיסים - ואילו חליפות לובשים. ההבדל בין מאכות וכלי מלחמה ורכב אחרים, כגון מטוסים, טנקים, וכלי טיס פיקטיביים אחרים (כגון השימון מSimoun) היא החזות האנושית והיכולת לבצע את המחוות האנושיות.

המאכות נוצרו בשנות ה70, כשאחד הבמאים החלוצים הוא גו נאגאי (Go Nagai), אשר ביים עשרות סדרות מאכה, כאשר המפורסם בהם הוא Mazinger Z וכל הספינאופים שלו. כמו כן בשנים אלו נוצרו קלאסיקות המאכה שסללו את הדרך לשאר הז'אנר - מוביל סויט גאנדאם וסופר דימנשנל פורטרס מאקרוס.

ריל רובוט


הRX-78-2 Gundam, יחידת הגאנדאם המקורית של Mobile Suit Gundam, סדרה מהמפורסמות בתולדות הריל-רובוט.

ריל רובוט (רובוטים אמיתיים\ריאליים, ביפנית: リアルロボット) הינו תת-ז'אנר בז'אנר המאכה שמתאר רובוטים בעלי מקורות כוח קונבניוצאנליים. הם נבנו על-ידי - ומשתמשים בנשקים שמשתמשים ב - טכנולוגיה שהושגה או ניתנת להשגה והסברה על ידי מדע של העולם האמיתי. הם לרוב משתמשים בנשקים לטווח ארוך (תותחים ורובים למיניהם), יחד עם מהירות, רפלקסים ומיומנות כדי לשרוד מצבי קרב.

הדוגמאות הטובות ביותר, וכן החלוצים של הז'אנר, הם המאכות האופייניות של מוביל סויט גאנדאם וסופר דימנשנל פורטרס מאקרוס. על אף שהמאכות משמשות בעיקר למלחמה, הן יכולות לשמש גם למטרות אחרות - כגון משא ועבודות שחורות אחרות, למען הצבא או ארגונים גדולים אחרים. אל הריל רובוטים מודבקת הטרמונולוגיה של חברות מסחריות ותעיישיתות אחרות כגון תפוצה רחבה (Mass Production או בקיצור MP), אבטיפוס (Prototype) ויחידת מבחן (Test-Unit). לעתים מנסים להציג את העולמות בסדרות ריל רובוט כבעלות חברות שבהן מאכות הפכו לחלק משגרת העבודה היומיומית. דוגמא טובה לנושא זה היא הסדרה פטלייבור (Patlabor), שבה מאכות משמשות גם לבניין ואכיפת חוק, ולאו דווקא למטרות מלחמה.

מבחינת הנשקים שלהם, כאמור, הריל רובוטים משתמשים בעיקר בנשקים לטווח רחוק כגון רובים. פעמים רבות הם נקלעים למצבים שבהם נגמרת להם התחמושת ועליהם להשתמש בנשקים אלטרנטיביים. עם זאת, הם משתמשים גם בנשקים ואמצעי מיגון אחרים, שהם גרסאות מוגדלות של נשקים אנושיים - חרבות למיניהן (בד"כ עשויות לחלוטין, או מחוזקות ע"י, לייזר), וכן גרזנים, מגנים וחרמשים.

ריל רובוטים צוברים נזק, ודורשים תחזוקה וטיפול מתמידים. יש להם פוטנציאל יחסית גבוה לכשלים למיניהם - מערכות עלולות להפסיק לתפקד, חלקים יכולים להתפרק וכו'. בדיוק כמו מכונות אמיתיות, הריל רובוטים הם לא לחלוטין מהימנים ופעמים רבות טייסים נאלצים לעלות לקרב עם מערכות כאלו ואחרות לא מתפקדות, דבר שמוריד את הביצועים שלהם בקרב. פעמים רבות גם השטח ומזג האוויר (תנאי מדבר, אזורים ארקטיים קפואים, גשם) יכולים להוות מכשול כבד ודורשים טיפול ומיגון מתאימים.

היריבים של הטייסים הם לרוב עם רקעים מורכבים ואישיות עמוקה. לפעמים מסתבר שה'נבל', שחשבנו שהוא רע, הוא למעשה אדם טוב עם מטרות משלו שרק במקרה באות בניגוד עם אלו של הדמות הראשית, או שנפילתו לרשע או לטירוף נגרמה כתוצאה מגורם חיצוני ולאו דווקא מתוך חלומות גרנדיוזיים או מגהלומניה. כך יוצא שיש מורכבות וקונפליקט מוסרי, שכן המסר הדומיננטי באנימות ריל רובוט היא שבמלחמה אין מנצחים.

דוגמאות עיקריות לז'אנר הן: Mobile Suit Gundam, Super Dimensional Fortress Macross, Code Geass: Lelouch of the Rebellion , Patlabor, Full Metal Panic, ועוד.

סופר רובוטקיוג'י קאבוטו מטיס את המאזינגר Z, אחד מהאבות המייסדים של תת-ז'אנר הסופר רובוט.

סופר רובוט (רובוט על, ביפנית スーパーロボット), הינו רובוט פנטסטי, שמשתמש בנשקי-על ובמקור כוח אשר אינו ניתן להסברה או השוואה במדע המציאותי (רגשותיו של הטייס, פריט מיסטי כלשהו), ובד"כ מטיסים אותם טייסים צעירים ונועזים, לעתים עם ניסיון קרב אפסי כמעט. המקור שלהם מעורפל במיסטיקה ומיתולוגיה - פעמים רבים מדובר באוצרות של תרבות עתיקה או חייזרית, או שהרובוטים הם אפילו ישויות אלוהיות בעצמם.

החלוצים של הז'אנר הינם הTetsujin 28-go והMazinger Z. הטטסוג'ין הציב את התשתית הבסיסית של נער שמטיס רובוט על מנת להגן את עולמו מפני כוחות הרשע. המאזינגר נכנס יותר לעומק, לתוך רובוט שמוטס מבפנים על-ידי טייס צעיר ונועז. הסדרה הזו גם הראשונה שהשתמשה במונח 'סופר רובוט' (שנשמע בפתיח של הסדרה).

סופר רובוטים מוצגים כבאופן כללי עוצמתיים ברמות בלתי-נתפסות ולפעמים גובלים על הבלתי-מנוצחים. קשה להשתוות אליהם, אפילו לנגד רובוטים ששווים להם בגודלם.

סדרות כאלו בד"כ נקראות על שם הרובוט הראשי, על אף שיכול להיות יותר מסופר רובוט אחד. הן לרוב משתמשות בתבנית בסיסית של 'מפלצת השבוע' - בתחילת הפרק, הנבל הראשי מציג נבל נחות יותר, שבסוף הפרק מובס על-ידי הדמות הראשית. מדי פרק ישנה התקדמות איטית כלשהי בקרב הראשי בין הנבל הראשי לגיבור, שמגיע לשיאו בסופו של דבר בפרקים מאוחרים יותר. פעמים רבות ישנו איזשהו מאבק ביניים, כאשר מתגלה שהנבל שהוצג בתחילת הסדרה הוא קטן ביחס לנבל האמיתי שנחשף בסוף הסדרה - שבה מתרחש קרב בקנה מידה גדול יותר מזה שהיה באמצע הסדרה. על אף שסדרות סופר רובוט התחילו את התבנית הזו, היא אומצה לז'אנרים רבים - גם באנימה וגם במדיומים אמנותיים אחרים של ארצות אחרות.

היריבים נוטים לבוא מהחלל החיצון או תרבות עתיקה, בדומה לסופר רובוטים, ובד"כ אין זה קשר מקרי. הם משתמשים במשרתים, לרוב רובוטים או קיבורגים, כדי לבצע את המטלות הקטנות יותר וליצור מזימות כדי לסכל את מאמציו של הגיבור. היריבים נוטים להיות או גרוטסקיים ומכוערים, או מדהימים ביופיים. על כן אנו מוצגים מול עלילות יחסית פשטניות של טוב נגד רע (בניגוד לאנימות ריל רובוט, שבהן הקו בין טוב ורע הוא מעורפל מאוד).

סופר רובוטים לרוב נוצרים על ידי שילוב (Gattai), שבו מספר רובוטים עם מספר טייסים משתלבים יחדיו כדי ליצור רובוט גדול יותר, בעל יכולות קרב מתקדמות יותר, או\ו שינוי צורה (Henshin), שבו הרובוט משנה את עצמו ממצב אחד לאחר שמתאים יותר לסיטואציה, כמו ממצב שמתאים יותר לסקירת הסביבה למצב שמתאים יותר ללוחמה.

סופר רובוטים נוטים להשתמש בנשקים לא קונבנציונליים, כגון גרסאות מוגדלות של נשקים מגוכחים (מברגים, מקדחות, פטישים), וכן דברים אחרים, כמו הרוקט-פאנץ' המפורסם, שבו רובוט משגר את האגרוף שלו כמו טיל על האויב. הם מוגנים על-ידי שדי אנרגיה למיניהם, או שהם יכולים להפיק מגנים בעצמם. לעתים סופר רובוטים יכולים להגיע לגדלים וצורות מגוחכות, כאשר הדוגמא העדכנית היא הטובה ביותר: הטנגן טופה גורן לאגאן, שהוא בגודל של מספר גלקסיות.

דוגמאות טובות לסופר רובוט הן Mazinger Z, King of Braves: GaoGaiGar, Getter Robo, Tengen Toppa Gurren Lagann, Gunbuster ועוד.

רובוט מיזוג

בשנות ה90, מאז יציאתה של האנימה המהפכנית נאון ג'נסיס אוונגליון (Neon Genesis Evangelion), נוצרה מגמה חדשה של רובוטי מיזוג (Hybrid Robots) - אלו רובוטים שמכילים מאפיינים גם של סופר רובוט וגם של ריל רובוט. זוהי נישה חדשה בקרב מעריצי המאכה, שקיימת רק מעט יותר מעשור, אבל כבר יצאו מספר אנימות שעונות לתיאור הזה. רובוטים אלו יכולים לבוא ממקור מיתולוגי או חוצני, אך להיות מעודכנים עם טכנולוגיה אנושית ולהשתמש בנשקים ריאליים. דוגמאות לכך הם Neon Genesis Evangelion, RahXephon, Overman King Gainer ועוד.

לסיכום

שני התת-ז'אנרים האלו עם מאפיינים משלהם, קהל מעריצים משלהם ואופי משלהם. על אף שקל לפעמים להתעלם מהחלוקה ולהסתכל על מאכה מסוג אחד, גם בסיס המעריצים וגם הסדרות עצמן נחלקות לשתיים. אם מסתכלים לעומק, ההבדלים בין שני התת-ז'אנרים יכולים לראות קטנוניים או אקדמיים בלבד. זה האמת די תלוי באדם להחליט האם החלוקה קיימת, או האם זה פשוט הבדלים צפויים בין סדרות שונות, שבאים מבמאים שונים עם מסרים שונים. למרות זאת, זה רק בא להראות שמאכה היא לא דבר מונוטוני וצפוי - ישנם סוגים שונים של מאכה, עם מסרים שונים וקהל יעד שונה לחלוטין, ולכן סלידה מהז'אנר כשלם אך ורק מהרובוטיקה ואולי מסר מסוים שמנסים להעביר עלולה להיות שגיאה.

מוקדש לעידן, שהוא היחיד שזה אולי יעניין אותו. XD

מקסים..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hito Shura
הודעה 31.10.2009, 18:43
הודעה #17


ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 1,459
תאריך הצטרפות: 21.08.09
מיקום: The Black City, Sharnoth
משתמש מספר: 69,677ציטוט(Luka @ 31.10.2009, 18:18) *
ציטוט(Hito Shura @ 30.10.2009, 17:03) *
ציטוט(Benu Sama @ 30.10.2009, 16:31) *
אני עדיין חושב שזה מטופש שמכה צריכים כפות ידיים בשביל להחזיק נשקים, הרי זה רובוט, זה יכול ליהיות מובנה / חיבור

ומקרים שיש מכה "נקבה" זה מטופש גם כן... הרי... זה רובוט


הידיים זה פרקטי, כי זה מאפשר תחלופה של נשקים. הוא יכול לזרוק את הרובה ולשלוף את החרב שלו, למשל.

ומאכה נקבה זה... טוב... כן, אבל בסופר רובוט מאכות באות יותר לייצג את הטייס שלהן. אז אם זו טייסת לפעמים מעדיפים לעשות את המאכה דמוית נקבה (אופאי מיסייל, לול).

מכה נקבה זה.... לא. פשוט לא.


(וח"ח על הנושא. נהניתי לקרוא אותו ורואים שיש לך ידע בנושא smile.gif)


אל תרדי על גאנדאם נובל, או על הטייסת המקסימה שלו. 3> אלנבי. 3>

חוץ מזה, מי זה השוביניזם הזה?! מי אמר שכל הרובוטים חייבים להיות זכרים?!


--------------------
MALPull up the hem of your dress. Run. Sprint up.
Up the spiral staircase of coiling
black.
Climb, climb, but the darkness has no end.
Even so, I won't stop, because I remember people I
cherish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Poison Ivy
הודעה 31.10.2009, 18:57
הודעה #18


Dr. Jan Itor
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
הודעות: 4,948
תאריך הצטרפות: 4.07.06
מיקום: Celestial Being
משתמש מספר: 11,679לא אמרתי שהם חייבים להיות זכרים.
הם יכולים להיות גם חיות. on2.gif
(העיצובי מכות בגאנדם G פשוט משעשעים ומקוריים XDDD)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hito Shura
הודעה 31.10.2009, 19:10
הודעה #19


ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
הודעות: 1,459
תאריך הצטרפות: 21.08.09
מיקום: The Black City, Sharnoth
משתמש מספר: 69,677ציטוט(Luka @ 31.10.2009, 18:57) *
לא אמרתי שהם חייבים להיות זכרים.
הם יכולים להיות גם חיות. on2.gif
(העיצובי מכות בגאנדם G פשוט משעשעים ומקוריים XDDD)שכחת את גאנדאם טקילה (עם הסומבררו המפורסם) וגאנדאם נת'ר.
אבל הבה נפסיק לדבר על עיצובי המאכות המדהימים של G גאנדאם. XDDD


--------------------
MALPull up the hem of your dress. Run. Sprint up.
Up the spiral staircase of coiling
black.
Climb, climb, but the darkness has no end.
Even so, I won't stop, because I remember people I
cherish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ms.Banana
הודעה 31.10.2009, 22:21
הודעה #20


Through sandstorms and hazy dawns I reached for you
סמל קבוצה

קבוצה: מוערכים
הודעות: 3,937
תאריך הצטרפות: 20.09.08
מיקום: The Digital World
משתמש מספר: 61,330ציטוט


רק לי זה מזכיר סיילור מון? XD

אניוואי, תשמע, מאוד השקעת. טמ"כ.
נחמד לראות שמידי פעם יש את אלה שבוחרים להשקיע בפורומים מידי פעם happy.gif.
נהנתי לקרוא את הכל למרות שמכה אצלי היא נמוך נמוך בסולם הז'אנרים...
בכ"מ, שוב טמ"כ.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 עמודים V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 משתמשים נמצאים בנושא זה (1 אורחים ו-0 משתמשים אנונימים)
0 משתמשים:

 RSS גרסת ארכיון הזמן כרגע: 22.07.2019 , 13:38