IPB

ברוך הבא אורח ( התחבר | הירשם )

Reply to this topicStart new topic
> דיון| דמויות טובות ודמויות רעות, חרבות אביר בוהקות כנגד מקלות שטן בוערים
Gush
הודעה 04.06.2012, 09:22
הודעה #1

אני? אני מסיפור אחר
סמל קבוצה

קבוצה: משגיחים
משתמש מספר: 46,459

דמויות טובות ודמויות רעות

*פותח את ספר הפילוסופיה המתפלספת* רגע, ההגדרה לטוב ורע מהי? הרי שכל אחד יכול ל-
פסססט, זרוק את הספר, זרוק אותו! תודה.
הבהרה חשובה שמכוונת את הדיון: אנחנו לא מדברים כאן על הפילוסופיה שבטוב וברע או מחפשים הגדרות. בדיון הזה ניקח את הטוב כעובדה ואת הרע כעובדה הבאה מנגד, ההפך המוחלט. אנחנו נדון על סיפורים וספרים, בהם הכותב באופן מובהק יוצר אופי "טוב" לדמות אחת ו"רע" לאחרת. מקווה שזה מספיק מובן לכולם.

שאלות דיון
*אתם רשאים להגיב באופן חופשי ופתוח במסגרת הדיון ככל העולה על רוחכם, ולא בהכרח על שאלות הדיון. הן כאן רק בשביל שיהיה קל להתחיל את השיח בינינו, אך אתם רשאים להתעלם מהן או לענות על שאלות אחרות לחלוטין שאתם הצבתם לעצמכם. זה דיון מאוד פתוח, המסגרת ההתחלתית היא רק הכוונה פשוטה.
--
השאלות -

1) על אילו דמויות אתם אוהבים לקרוא יותר; הטובות, הרעות? מה גורם לכם לאהוב לקרוא על הדמות הטובה יותר מעל הרעה או להיפך.

2) האם אתם מאמינים שדמות טובה היא עמוקה יותר מדמות רעה או להיפך? מה בנטייתה של הדמות כטובה או רעה מעמיק אותה לפי דעתכם?

3) האם יש לכם דוגמה לדמות טובה שאהבתם מספר? מי הייתה הדמות הזו ולמה אהבתם אותה.

4) האם יש לכם דוגמה לדמות רעה שאהבתם מספר? מי הייתה הדמות הזו ולמה אהבתם אותה.

--------------------

מוגן מכל אויב בתוך שריון דמוי שמיכה

--

כתיבה
Go to the top of the page

+Quote Post
Drunken Shinobi
הודעה 04.06.2012, 22:24
הודעה #2

●JackPot●
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
משתמש מספר: 8,877

1. טובות. נעים יותר להזדהות איתם.
2. לא מאמין בעומק הדמות לפי מה שאני מניח מהסיפור, רק ממה שאני יודע שהכניס הסופר או הסופרת והתכוונו.
3. דמות טובה... זו שלא רוצה להשמיד את העולם, נכון? האמ, ראפין מ"מחוננת". דמות שאין לה את הבסיס הכי "טוב" אבל עדיין (בעולם הספר) עצבה את עצמה בצורה ישרה המוכנה לקחת על עצמה ולהחזיק אחריות גדולה ולא מתביישת ממה שהיא אוהבת כשבעיני אחרים נראה מוזר - מה גם זה מוטיב קומי לדמות.
4. דוק' ג'ון די מ"סודותיו של בן האל מוות ניקולאס פלמל". למרות שבמקרה הזה ה"רע" תלוי בנקודת המבט, ג'ון די אינו הדמות הכי ישרה והינו דמות מלאת תככים, שאיפות וכושר התמודדות גם כנגד בעליה. זו דמות שעד כמה שהיא "רעה" עדיין אשמח לחברתה באווירת כוס תה חם ושיחה על מה ולמה...

--------------------
"כל עוד זה ישפיע על כל העולם
לא איכפת לי שזה ימשך רק לשניה אחת"

ספרים הם כמו קומיקס - הסיפור אינו נגמר על המסך.

+Quote Post
גון עיוור
הודעה 05.06.2012, 23:00
הודעה #3

ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: משגיחים
משתמש מספר: 13,775

1. זה תלוי מאוד. אני חושב, שבד"כ כיף לקרוא על הטובות, אבל זה גם מה שבדרך כלל קורה אז לקרוא על הרעה יכול להיות מעניין.

2. גם זה תלוי מאוד. אבל מה שכן, דמויות רעות שטוחות זה פשוט משעמם. זה תמיד מעניין לשמוע מה גרם לדמות הזאת לרצות להשמיד את העולם/להתעלל בחתולים/להתלבש לא צנוע. הבעיה היא שאחרי שמתעמקים בדמות הרעה, היא נראית רעה פחות. זה בדרך כלל משנה את נקודת המבט על הדמות, ואפשר שהיא אפילו תעלה רגשות הזדהות שבדרך כלל היית מקבל מהגיבור. בעיקר אם אתה מתעמק בה יותר מבגיבור והגיבור מרגיש שטוח. לדעתי צריך להתעמק בשתיהן בהתאם לספר.

3. עולים לי שניים.
א. אנדר מ'המשחק של אנדר', שפשוט מהנה לקרוא על הגאונות שלו ועל כל חלק באישיות שלו. לדעתי זאת דמות שבאמת נבנתה בצורה מצויינת.
ב. פזיק מ'הנסיכה הקסומה'. הוא טיפש כזה, תמים, שפשוט קל להתחבר אליו. גם איניגו דמות ממש טובה לדעתי, שתיהן.

4. פיטר מ'המשחק של אנדר'. הוא לא בדיוק רע, פשוט במשחק של אנדר הוא מוצג כרע, אבל אחר כך בסדרה השנייה מתעמקים בו יותר.
האמת, יותר אהבתי אותו לפני שקראתי את סדרת הצל ואת ההמשכים של המשחק של אנדר.
פשוט, המסתורין שבו היה מעניין, האח שנשאר בבית אבל בסוף מאחד את האנושות.

דיון מעניין smile.gif

--------------------
#תוםלפקחות2014

+Quote Post
GoneWind
הודעה 09.06.2012, 13:20
הודעה #4

Don't worry, Be happy
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
משתמש מספר: 49,930

1. ברור שהנטייה הטבעית של מרבית האנשים היא להזדהות עם הדמות ה"טובה" בסיפור. כמו שאומרים, "לזה התכוון המשורר" (או הסופר, אם אנחנו בעניין). במילים אחרות, זה האינטרס של הסופר לגרום לנו לאהוב את הדמות ה"טובה", שהיא הדמות הראשית בדר"כ, ולכן הוא מעניק לה תכונות אופי מושכות (מצליח, חזק, יפה), או לחילופין גורם לנו להזדהות איתה ע"י שימוש במוטיבים, כגון - עבר טראגי, אפקט ה"אנטי גיבור" (הלא יוצלח בדר"כ שהקורא מרחם עליו), הצגת הגיבור כבעל עליונות מוסרית וכולה.
לגבי ה"אנטי גיבור" - לפעמים נתינת כמה תכונות אופי רעות יכולה להעצים את התכונות הטובות של הדמות (דמות מכוערת אבל מוסרית וחכמה, דמות טיפשה אבל כזאת שמצליחה במעשיה בדר"כ...)

מצד שני, הכול תלוי בכותב. הכותב יכול לגרום לנו לרחם או לחבב דמות "רעה", או לחילופין לכעוס/לשנוא דמות טובה עם הזמן. זאת ע"י הכנסה של הדמות לצד האפור. לתת תכונות אופי "טובות" או עבר טראגי לדמות רעה למשל. באותה מידה ניתן להפוך דמות רעה למושכת יותר, שוב באותה דרך- למשל לעשות את האויב הראשי של הסיפור "מגניב", חזק, יפה וכדומה.

2. לא רלוונטי. דמות תלויה בסופר שכתב אותה, הוא זה שמעניק לה את תכונות האופי מלכתחילה וקובע כמה היא תהיה "עמוקה".

3. דוגמא קלאסית לדמות שנמצאת לכאורה בחסרון אבל כולם אוהבים אותה היא טיריון מ"שיר של אש וקרח". הוא גמד, מכוער, חצוף, מדורדר מוסרית, לא חזק במיוחד, לא דמות הגיבור הגברי והחסון המצופה. מצד שני, כל אדם שקרא את הספר/ ראה את הסדרה ששאלתי אותו על טיריון אמר לי: "טיריון? איזה גבר, מת עליו". הוא אולי גמד מכוער וחלש, אבל הוא מפצה על זה בטונה של סרקזם, אינטלגנציה, ערמומיות וחוסן נפשי. הוא אולי מדורדר מוסרית וחצוף, אבל כל אלה דווקא נזקפים לזכותו, ובתוך כל אלה אתה מוצא טוב לב מפתיע.

4. יש אלף דוגמאות לרשעים שנהפכו לקצת טובים יותר וזה נזקף לזכותם. דוגמא לרשע מוחלט שכולם אוהבים יותר קשה למצוא, אבל אפשר לקחת לדוגמא דווקא את ספירות מהמשחק פיינל פנטסי 7, שפחות או יותר כל מי ששיחק במשחק אוהב.

--------------------

חלפה לה הרוח
חלפו המילים
חלפו הצלילים
שקט

RAKRAKRAKRAK... קרדיט ל-Ambibot

לכתוב, מלשון כ.ת.ב - http://www.anime-il.com/index.php?showforum=8 - כנסו~

לנצח הבחור עם השיער האפור והמשקפיים... פורום כתיבה לנצח!

(השם הוא- איליה) ^^

+Quote Post
shushkin
הודעה 09.06.2012, 21:18
הודעה #5

I love
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
משתמש מספר: 46,183

1. אני נהנית לקרוא על דמויות טובות כי הן גורמות לי להעריך את המין האנושי כל פעם מחדש, בניגוד לדמויות רעות, שמדכאות אותי. אני גם סופגת משהו מכל מה שאני קוראת - ערכים, מחשבות, פילוסופיות... לא עדיף לספוג משהו שישפר אותי כבן-אדם?

2. בדר"כ נותנים יותר עומק לדמות הראשית. בדר"כ הדמות הראשית טובה. => בדר"כ נותנים יותר עומק לדמות הטובה. אני אישית נהנית כשנותנים איזשהו עומק לדמות הרע. כשהכל חד משמעי אני תמיד חושבת אסוציאטיבית על שטיפת מוח. גם כשהדמות טובה אני נהנית לראות אותה מתקשה ונאבקת בדילמות או בעיות שונות, ויותר מכל אני אוהבת דמות טובה שהיא מושלמת באי-מושלמותה. כמו אן. כמו הגיבורים מ"החדקרן האחרון".

3. אן שרלי מ"האסופית" (ובעיקר איך שהיא היתה בין החצי השני של "האסופית" ועד סוף הספר השלישי בסדרה. היא משתנה ומתפתחת ובכל תקופה אני אוהבת יותר שלב אחר שלה), ושרה מ"נסיכה קטנה". גם את אנדר חיבבתי מאוד, ואת הגיבור של "עיר".

4. אחד הגיבורים האהובים עלי בספרות הוא מפרנהייט. הוא מתחיל כאדם ששורף ספרים למחייתו, מה שנתפס כרע אצל כל מי שקורא את הספר, כי כולנו אוהבים לקרוא, אבל גדל מעבר לזה. בהקשר הזה אהבתי גם את הגיבור של ארטמיס פאול (כשקראתי את זה) הוא הגיבור, אבל הוא פושע. זה נחמד. בטרילוגיית חומריו האפלים אני אוהבת את כל הדמויות - כולן בערך "רעות" בשלב כלשהו בספר, ואם הן לא רעות אז הן שובבות, וזה נפלא. טוב, לא כולן, אבל הרבה מהן. הכל כ"כ... אמביוולנטי?

זה דיון נחמד. אני חושבת שצריך לעשות כזה גם על סופים.

--------------------
אם יהיה עליי למנות את האנשים אותם אני מעריצה, אני בטוחה שאמשיך למנות אותם שעות רבות אחרי שאפילו אני אפסיק להקשיב. אני בטוחה באותה מידה שאתה תהיה אחד מהם. תודה לכם, שנתתם לי משהו להסתכל עליו ולהגיד "זה כל כך יפה"

If you can't beat them, join them. But If you can't join them... then what? :P

אדם מתחיל לגסוס ברגע שהוא יודע שימות

אתם יכולים לקרוא לי שושקין, שוש, בוב, ג'ורג'ט, אן, ג'ו, שמואל וכל שם אחר שעולה בראשכם, חוץ מהשם שלי.
*הכנס/י כאן ציטוט חכם*

היי שושקין!!!!! אחלה חתימה. אני אוסיף כאן שאת אוהבת גברים. גיל 3>

שקט, גיל, כולם יודעים שהיא מאוהבת בסתר בי.
3>, רוני (;

ד"א, אם אתם רוצים תגובה במיוחד, אתם יכולים לשלוח לי הודעה או להגיב בפרופיל. באורח פלא אקבל מייל שימשוך את תשומת לבי אליכם, כמו זרקור על במה, בתחילת הופעה...

+Quote Post
Zero Wave
הודעה 10.06.2012, 09:25
הודעה #6

One more time...
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
משתמש מספר: 315

1. זה לא משנה כלכך; בד"כ, הדמויות הרעות הן הרבה יותר סטיגמטיות לנטייה שלהן ("אני אשתלט על העולם, מואהאהאהא!!") ואז הן משעממות יותר. אבל דמות בנוייה היטב, אוהב בין אם היא רעה או טובה.

2. שוב, זה מאוד תלוי בסופר. הג'וקר הוא דמות עמוקה בהרבה (למי שמכיר את כל הרקע מאחור) מהרבה דמויות טובות קלאסיות. ברמת העיקרון, לא צריך להיות (לדעתי) הבדל מהותי בין ה"עומק" של דמות טובה ורעה.

3. כמו שנאמר כאן, אנדר מהמשחק של אנדר. הספר האהוב עלי בכל הזמנים. דמות טובה, עם מספיק תסביכים, אך עמוקה מאוד.

4. הטכנו ליבה בקאנטוס של היפריון והבחור שייצג אותה ששכחתי את שמו. דן סימונס הצליח ליצור AI מרושע שהוא לא סטיגמטי וקלאסי, כמו למשל הAI בסרט של "אני, רובוט".

--------------------

בסופו של יום, כולנו בני אדם המכורים לרגשות.

Words are the screen; Acts are the show.

But I remember everything.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 משתמשים נמצאים בנושא זה (1 אורחים ו-0 משתמשים אנונימים)
0 משתמשים:

RSS גרסת ארכיון הזמן כרגע: 23.10.2019 , 09:42