IPB

ברוך הבא אורח ( התחבר | הירשם )

> 

Reply to this topicStart new topic
> סרטים שהיפכו לקאלט, העתיד של תרבות הקולנוע
Eagle
הודעה 08.06.2014, 19:46
הודעה #1

ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: וותיקים
משתמש מספר: 21,096

לא מזמן יצא לי לעבור על המון רשימות סרטים שמוגדים כ"סרטים הטובים בעולם" כדוגמא:
http://www.afi.com/100years/movies10.aspx
http://movies.amctv.com/movie-guide/tim-dirks-top-100/
http://en.wikipedia.org/wiki/BFI_The_Top_5...lms_of_All_Time

וכו' וכו'.
רוב הרשימות האלה יצאו בשנים "יחסית" מאוחרת בשנות ה2000 וכמות הסרטים שהם משנות ה2000 בהם מאוד מאוד קטנות...(ברשימה הראשונה לדוגמאה - מתוך 100 סרטים שיצאו עד 2008 יש רק סרט אחד וזה שר הטבעות). וזה גרם לי לחשוב - איזה סרטים משנות ה2000 יזכרו בעוד 20-30 שנה כ"סרטים שאתה חייב לראות!!!"? הרי כשיצא שתיקת הכבשים אנשים דיברו עליו בשנייה שהוא יצא. מעבר לזה - כשהשנה הייתה 2001(עשר שנים אחרי שהסרט יצא) אנשים היללו את הסרט הזה כאחד הטובים אי פעם ואיתו עוד המון סרטים - ספרות זולה, טריינספוטינג, חומות של תקווה וכו' וכו'. סרטים שאפילו חמש שנים אחרי שיצאו דיברו עליהם בגאווה, ואלה סרטים שיצאו בשנות ה90 כן? אפשר להתחיל דבר על הסנדק שהפך בשנייה וחצי לסרט קאלט. ומצד שני - סטאר וורס - כשיצא הוא פשוט עיצב הדור החדש של הנוער(עדיין מעצב אותו לדעתי חחח) וכו'.
אז נכון - יש סרטים שיזכרו ואני בטוח שיש כמה שאני מצליח לחשוב עליהם בשניה - שר הטבעות, האביר האפל ואפילו קיל ביל, הארי פוטר. ואז ניסיתי לחשוב על סרטי "איכות"? לא לקרוא להם סרטי איכות זה לא מילה טובה, אני אקרא להם "סרטי תוכן", אז נכון - יש סרטי תוכן מאוד טובים שיצאו ויוצאים - ברבור שחור, מועדון הלקוחות של דאלאס, נאום המלך, המרדף אחרי האושר ויש עוד כול כך הרבה שאני אפילו לא מצליח להיזכר. אבל איזה מהם יזכר כ"אחד הסרטים הטובים"? או שידברו עליו ב2044 ויגידו "ואו אחי איך לא ראית את זה?"
להגיד את האמת - אני בטוח שמה14 שנה האחרונות יהיו כמה שיגיעו לשם וידברו עליהם. לדעתי - לא המון... למה אתם שואלים? לדעתי זאת התקופה - דבר ראשון עידן דיגיטאלי - הכול בומבסטי הכול אפשר לעשות עם אפקטים, ולמה לא? זה נראה מעולה! ומכאן שרוב הסרטים שלדעתי יזכרו מהתקופה שלנו לדורות אלה סרטי האקשן והאפקים - אקס מן, הארי פוטר, שר הטבעות, האביר האפל ועוד ועוד ולכן סרטי התוכן קצת קיבלו פאן אחר... היום כול אחד שעושה סרט תוכן טוב נכנס מהר מאוד לרשימות של סרטים טובים לתקופה כי אין מה לעשות בהשוואה למה שיש הוא באמת טוב כי יש לו תוכן ומשו קצת שונה מסרטי האקשן שאנחנו רגילים(כמובן שהוא טוב כן? אני לא מדבר על סרט בינוני) אבל האם אפשר להשוות סרט כמו נאום המלך או 12 שנים של עבדות למשו כמו קן הקוקיה או אפוקליפסה עכשיו? אם תשאלו אותי - לא ממש...
עוד סיבה לתופעה הזאת - אם בשנות ה50-70 שלטו "סרטי התוכן" כי זה מה שהיה אפשר לעשות הכי טוב, אז היום הזאנר שלדעתי עושים אותו הכי טוב בקולנוע ותתפלאו -קומדיה. יכול להיות שהמון לא יסכימו איתי אבל לדעתי אם משו יזכר לטובה בשנות ה2000 אלה סרטי הקומדיה - טד, רחוב ג'אמפ 21 ואפילו יותר רחוק - בתול בן 40. סרטים מעולים שאני באמת חושב שיזכרו בעתידו של הקומדיה בקולנוע.
והסיבה האחרונה לדעתי שהקולנוע בשנות ה2000 לא מייצר את אותם יצירות מופת שנוצרו במאה הקודמת - הטלווזיה. כשיש לך תוכניות כמו הסופרנוס, משחקי הכס, שובר שורות, דקסטר, המשרד(נכון זה קומדיה, אבל אין ספק שזאת אחת התוכניות הגדולות), מד מן, אבודים - אתה לא צריך או אפילו לא ממש יכול לספק את אותו הדבר. אז יבואו ויגידו - אבל טלוזיה זה כמו ספר וסרט זה כמו סיפור קצר, אתה לא משווה את שני הדברים - והם צודקים, אני לא משווה אני רק אומר שבסופו של דבר הם משפיעים אחד על השני ועם טלוזיה כזאת איכותית אתה כנראה "מאבד" משו מהקולנוע.

לסיכום, אני חושב שבעוד 20-30 שנה אנחנו לא נשמע על כמות סרטים מטורפת שנכנסת לרשימות של הסרטים הטובים בעולם וכנראה שגם ב2041 עדיין ידברו על האזרח קיין שיצא ב1941 באור יותר גדול מאיך שידברו על מועדון הלקוחות של דאלאס אבל אני עדיין חושב שיהיו כמה סרטים שיכנסו לרשימות וידברו עליהם בתור סרטי קאלט(כמו הארי פוטר ולדעתי - אפילו הזאב מוול סטריט).

אז מה דעתכם? איך יזכרו את הקולנוע של השנים האחרונות?

נ.ב
כול השמות הם בעברית בכוונה - זה היה נראה לי מוזר לרשום משו ארוך ו"רשמי" עם מילים באנגלית באמצע כשיש להם שם בעברית

--------------------

Jack it, jack it, jackety-jack
Spankin' it, spankin' it, smackety-smack
Go to the top of the page

+Quote Post
גון עיוור
הודעה 11.06.2014, 22:05
הודעה #2

ג'ונין
סמל קבוצה

קבוצה: משגיחים
משתמש מספר: 13,775

אני יכול לחשוב על הרבה סרטים משנות ה-2000 שנחשבים לסרטים מעולים (דווקא הארי פוטר לא אחד מהם), כמו נער החידות ממומביי, באטמן, ונדטה, דוני דארקו, גלדיאטור, הפסנתרן, נפלאות התבונה, שאטר איילנד, ההתחלה ועוד מלא. דווקא ברשימה של IMDB אתה יכול לראות דיי הרבה סרטים של שנות ה-2000.
יצאו בעשור וחצי האחרונים הרבה סרטים טובים, אני ממש לא חושב שהם יזכרו כתקופת היובש של הקולנוע האיכותי וה-highlight של התקופה האחרונה ממש לא יהיה "בתול בן 40".

--------------------
#תוםלפקחות2014

+Quote Post
Eagle
הודעה 12.06.2014, 17:01
הודעה #3

ג'ונין
סמל קבוצה

משתמש מספר: 21,096

סרטים טובים הם לאוו דווקא סרטים מדהימים...
רשימה של IMDB עובדת נטו לפי מה שאנשים מדרגים בשונה מרשימות של מבקרי קולנוע למינהם שמסתכלים על דברים מעבר ל"ואו מלא אפקטים איזה מגניב, אני אדרג את זה ממש גבוהה!" וכו'.
בתוך בן 40 הוא לא הקולנוע האיכותי של התקופה האחרונה זה בדיוק מה שאני מדבר - מה שיזכרו זה לא את האיכות זה את הקומדיה...
נער החידות ממומביי - יכול להיות שיזכר לאורך השנים כסרט מדהים.
באטמן - אני כמעט בטוח שציינתי את זה פה.
גלדיאטור - לא מתקרב בגדולתו לסרט כמו ספארטקוס שיצא 40 שנה לפניו...
הפסנתרן - מסכים איתך שזה סרט מדהים. לא יודע כמה יזכרו אותו ביחס לרשימת שינדלר כשיסתכלו בעוד 30 שנה על סרטים.
שאטר איילנד - סרט טוב מסכים. באמת אתה חושב שיזכרו אותו? אנשים כבר עכשיו שכחו ממנו...
נפלאות התבונה - סרט טוב. אבל לא יזכרו אותו כמו שיזכרו את נער החידות ממומביי(אפילו שהם לא אותו הדבר).

מסך מה שאמרת לדעתי יזכרו 2 סרטים אולי - באטמן אני בטוח שיזכרו אותו. נער החידות ממומביי? אחד הסרטים הטובים שיצאו בשנים האחרונות - האם דווקא אותו יזכרו? לא כול כך בטוח שימשיכו לדבר עליו כמו שמדברים עליו היום ב2024...

--------------------

Jack it, jack it, jackety-jack
Spankin' it, spankin' it, smackety-smack

+Quote Post
D.I.N
הודעה 17.06.2014, 20:26
הודעה #4

הסופר סאיין האגדי
סמל קבוצה

משתמש מספר: 16,064

גם אני חושב שאת בטמן יזכרו.
נער החידות ממומביי ממש לא. זה סרט אוסקר. כמו נאום המלך, שנה אחרי הזכייה בפסלון, כולם שוכחים מהסרט. ובצדק.

--------------------
the past is a history
the future is a mystery
but the now is a gift and that's why it's called present

+Quote Post
nigi
הודעה 18.06.2014, 15:42
הודעה #5

!Hero kenzan
סמל קבוצה

קבוצה: פקחים
משתמש מספר: 82,043

ציטוט(Eagle @ 12.06.2014, 18:01) *
סרטים טובים הם לאוו דווקא סרטים מדהימים...
רשימה של IMDB עובדת נטו לפי מה שאנשים מדרגים בשונה מרשימות של מבקרי קולנוע למינהם שמסתכלים על דברים מעבר ל"ואו מלא אפקטים איזה מגניב, אני אדרג את זה ממש גבוהה!" וכו'.
בתוך בן 40 הוא לא הקולנוע האיכותי של התקופה האחרונה זה בדיוק מה שאני מדבר - מה שיזכרו זה לא את האיכות זה את הקומדיה...
נער החידות ממומביי - יכול להיות שיזכר לאורך השנים כסרט מדהים.
באטמן - אני כמעט בטוח שציינתי את זה פה.
גלדיאטור - לא מתקרב בגדולתו לסרט כמו ספארטקוס שיצא 40 שנה לפניו...
הפסנתרן - מסכים איתך שזה סרט מדהים. לא יודע כמה יזכרו אותו ביחס לרשימת שינדלר כשיסתכלו בעוד 30 שנה על סרטים.
שאטר איילנד - סרט טוב מסכים. באמת אתה חושב שיזכרו אותו? אנשים כבר עכשיו שכחו ממנו...
נפלאות התבונה - סרט טוב. אבל לא יזכרו אותו כמו שיזכרו את נער החידות ממומביי(אפילו שהם לא אותו הדבר).

מסך מה שאמרת לדעתי יזכרו 2 סרטים אולי - באטמן אני בטוח שיזכרו אותו. נער החידות ממומביי? אחד הסרטים הטובים שיצאו בשנים האחרונות - האם דווקא אותו יזכרו? לא כול כך בטוח שימשיכו לדבר עליו כמו שמדברים עליו היום ב2024...

קודם כל, סרטי אקשן של התקופה הזו לא יגיעו למעמד של סרטי קאלט. לא רובם לפחות. (לא כולל סרטי כריסטופר נולאן וטרנטינו)
סרטי אקשן הרבה פעמים עושים קופה על "להיות מעוררי מחלוקת" או על "מלא מלא אפקטים".
בעתיד כשכל האקשן יהיה הרבה יותר בומבסטי סרטי "קיץ" כמו כל הזבל שmarvel מוציאים לאחרונה יישכחו.
ומהבחינה השניה - הרבה סרטי אקשן שאפשר להגדיר כ"קשים" היום ייראו די קלילים בעתיד - לדעתי. בהנחה שהגבולות ימשיכו להימתח.
זו תסמונת ה"נהג מונית". שאולי היה מאוד פורץ גבולות בזמנו, אבל היום סרט מעניין ולא יותר.

זה אולי נראה כאילו היום אנחנו מייצרים הרבה פחות סרטים טובים, אבל זה לא כלכך נכון, תמיד יש את ההרגשה הזו ולא רק בהקשר של סרטים.
דיברתם על "נער החידות ממומביי", שאין לי ספק שיהפוך לסרט קאלט - הביטוי "Slumdog Millionaire" מזמן הפך לסלנג באנגלית, מתוך הנחה כזו שכולם מכירים את הסיפור.
לא יודע איך יתייחסו לטרילוגיית האביר האפל, אבל אני חושב שהוא לא נופל מסרטים ישנים שאנחנו מחשיבים ליצירות מופת כיום.
אני בטוח שלסרטי פיקסאר יהיה מעמד מכובד גם אחרי שהאנימציה שלהם תיראה רע, והארי פוטר בוודאות יהיו סרטי קאלט גם בעוד הרבה זמן.
"הזאב מוולסטריט" הוא, לדעתי, אחד מהגדולים של סקורסזה וההוכחה שהוא במאי גאוני גם בז'אנרים שהוא לא מאופיין איתם, וביחד עם "שאטר איילנד" אני לא חושב שהתקופה האחרונה מביישת את הבמאי, הוא אולי לא פורץ גבולות כמו בתקופת "נהג מונית" אבל הוא עדיין עושה סרטים מאוד מאוד טובים ושערוריתיים.
והרשימה של הסרטים האיקוניים מהזמן האחרון עוד ארוכה עם דברים כמו ונדטה, "התחלה", ובערך כל סרט שטרנטינו עושה שהוא כיפי בטירוף.
סרטי "אוסקר" כמו 12 שנים, או "מועדון הלקוחות של דאלאס" הם די אוברייטד לדעתי - אבל עדיין יש קולנוע איכות מעולה עם סרטים כמו "מחוברים לחיים", "היא", "לינקולן" ועוד.

אחלה דיון דרך אגב (:

--------------------
ספוילר:

Why hello there

+Quote Post
פיצה
הודעה 21.06.2014, 16:44
הודעה #6

מעניין תזיין שלי טוב?
סמל קבוצה

קבוצה: חברי כבוד
משתמש מספר: 67,326

דיון ממש מעניין שאני חושבת שתקף לכל סוג של מדע )גם רוח וגם ראלי(. האם מה שהדורות שלפנינו עשו כל כך גדול וכל כך כביר שאין שום מצב שבעולם שמישהו אי פעם יוכל להתעלות עליהם?

אני חושבת שבסופו של דבר אנשים זוכרים בעיקר את מה שנותן להם השראה.
אפשר לאמר שמי שהביא השראה לסרטים הגדולים שאנחנו זוכרים אלו אנשים שכשנצפה בסרטים שהם עשו נמות משעמום, נצפה בבערך 90 דקות של "מה הפואנטה כאן לעזאזל" ו"מה הם חשבו לעצמם כשהם ייצרו את הזבל הזה".
כשייגמר הסרט נגיד תודה ונהלל את עצמנו שהחזקנו מעמד בלי להשמיד את המסך שהראה לנו את הסרט הזה.
מישהו מכם במקרה צפה אי פעם בסרט נוספירטו? הייתי אומרת בלי בושה שהסרט הוא אחד הגדולים של כל הזמנים. ובואו לא נתחיל לדבר על מטרופוליס, עוד יצירת פאר גרמנית ואנרכיסטית שפחות או יותר אוכלת בלי מלח כל סרט שיצא ממנה והלאה. כל סרטי המדע הבדיוני, העתידניים, האקשן והביקורת על האנושות שיצאו מאז שלא יודעת מתי מטרופוליס יצא )נראה לי שסביבות 1922( הם בעצם גרורות מוצלחות ושחזורים של סצנות שמישהו טרח עליהם הרבה לפני שכל הבמאים הגדולים של זמננו היו בתכנון.

אז כן. אנחנו זוכרים את האנשים שהעבודה שלהם נראת לנו כבלתי נתנת לשחזור, מהפכנית, יצרה משהו שלא היה קיים אף פעם לפני זה והכניסה לעולם הקולנוע חוקים וערכים שמאותו רגע ואלך ילוו כל סרט וסרט שיצא.

אבל בעוד 40 שנה ידברו על הסרטים שאנחנו מהללים עכשיו כאבן יסוד, בניית בסיס, תהליך של שנים שאותם סרטים היו חלק ממנו.
הסרטים שיוצאים היום ונראים לנו כמו סתם עוד אמצעי בידור יהיו אבני היסוד של הסרטים הבאים שיראו אחרת לגבי ממה שאנחנו מכירים. לא נבין איך אפשר בכלל להשוות בין אותם סרטים לסרטים שאנחנו הכרנו כשהיינו יותר צעירים. סרטי אקשן עתידניים הם גרורות של מטרופוליס? סרטי איכות כמו קן הקוקייה, שאטר איילנד, 12שנים של אבדות הם גרורות של גנב האפניים. חניבעל הוא דקטור קליגרי ובתול בן 40 זו גרורה גרורה של צרלי צפלין.

הסרטים הראשונים הם אלה שהנייו בשבילנו את היסודות. אבל העובדה שאנחנו משתמשים ביסודות האלה כדיי ליצור משהו חדש שמאפיין אותנו ורלוונטי אלינו זה לאו דווקא זבל. זה מראה שתמיד יש לנו לאן להתקדם וכל א ן דרך שנשים תזכר גם בעתיד.

אני לא חושבת שהעובדה שהאסטרונאוטים הראשונים הגיעו לחלל בעזרת נוסחאות שהומצאו הרבה לפניהם הופך אותם לפחות מוצלחים. ובכל זאת- הם עשו דברים שהאנשים שניחו את היסודות לא הצליחו לעשות. הניצחון הזה על עצמנו פעם אחרי פעם זאת אמנות בפני עצמה.

לנו קשה לראות את הדברים המדהימים שעושים בקולנוע של ימינו כי אנחנו לוקחים את זה כמובן מאליו. אנחנו ממשיכים לדבר על סרטים שיוצאים כל הזמן ושיצאו לפני כמה שנים ואנחנו משמיטים את כל מה שכבר לא רלוונטי אלינו. בעתיד הדברים שייזכרו יהיו אלה שפשוט נמשיך לדבר עליהם

--------------------

"LETS TALK DUGRI AND GET ALL HIBUKI" יוליתאי-תאי תאיר

deviantART | Song of Choicel]

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 משתמשים נמצאים בנושא זה (1 אורחים ו-0 משתמשים אנונימים)
0 משתמשים:

RSS גרסת ארכיון הזמן כרגע: 20.09.2019 , 18:03